Wyciskarka do soków czy sokowirówka?

Czym jest - Krótka ogólna prezentacja

Wyciskarki do soku są nowością na rynku polskim. Do tej pory w świadomości przeciętnego Polaka jako urządzenie do wyciskania soku funkcjonowała sokowirówka.

Słowo „wyciskarka” przywodzi na myśl wyciskarkę do cytrusów, urządzenie wyspecjalizowane wyłącznie do tego rodzaju owoców.  Mimo zbieżności nazw wyciskarka do soków to całkowicie inne urządzenie.

Wyciskarki do soków dopiero wchodzą na rynek i walczą o swoje prawo do bycia popularnym, powszechnie używanym sprzętem domowym. Występują ich liczne modele i warianty.

Charakteryzują się inną budową, wydajnością i zasadą działania niż popularne sokowirówki.

Jak działa wyciskarka ?

W przypadku wyciskarki do soków mamy do czynienia z zupełnie inną technologią pozyskiwania soku: odciskanie przy niewielkich obrotach (ok. 80 – 100 obr/min) na zasadzie miażdżenia, zamiast  odwirowywania rozdrobnionego, roztartego na wirującej tarce, miąższu (ok. 1500 do 13000 obr/min).

Jest w nich wałek ślimakowy, który kruszy i miażdży surowiec,  a następnie odciska rozdrobniony miąższ na sicie.  Budowa wyciskarki jest więc prosta, składnie i rozkładanie łatwe i szybkie, mycie również nie zabiera wiele czasu.

Dwie najważniejsze zalety wyciskarki

To, co decyduje o rosnącej popularności wyciskarek, to przede wszystkim jakość soku i szeroki zakres surowców, z których możemy  go uzyskać.

Wyciskają one sok bogatszy w składniki mineralne, witaminy i żywe enzymy. Podczas wyciskania miażdżone są struktury komórkowe surowca, a ich zawartość uwalnia się do soku. Taki sok jest bardziej wartościowy, smaczniejszy i dłużej zachowuje świeżość.

Ich popularyzacji sprzyja rosnące zainteresowanie naturalnym odżywianiem się i zdrowym stylem życia.  

Sok uzyskany za pomocą wyciskarki do soków (zwłaszcza wyciskarki dwuślimakowej) jest doskonały do zastosowań w dietach i kuracjach sokowych, np. w słynnej terapii Dr. Gersona. Jest zalecany przez wielu lekarzy m.in. przy rekonwalescencji po chemioterapii i wyniszczających organizm chorobach.

Oczywiście większość osób pije soki po prostu w ramach ogólnej dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie. Chwalą sobie bardzo rezultaty. „Nasze dzieci przestały chorować” – słyszymy często przez telefon.

Wyciskarka pozwala wyciskać znacznie większy zakres surowców niż sokowirówki - w tym warzywa liściowe i trawy oraz owoce cytrusowe. Można w niej wyciskać prawie wszystko: od natki pietruszki, sałaty, kapusty, liści pokrzywy, szpinaku, mleczu, trawy pszenicznej itp., przez owoce, w tym miękkie (np. truskawki, maliny, porzeczki, jeżyny) i cytrusowe  do twardych warzyw korzeniowych (marchew, buraki, seler).

Inne plusy wyciskarki do soków

Co ważne, praca wyciskarki jest bardzo cicha, zwłaszcza w porównaniu z sokowirówką różnica jest wyraźna. Podobnie w przypadku zużycia energii, które wyciskarka ma niewielkie (150 – 200Wat). Na uwagę zasługuje, prostsza budowa i łatwiejsze mycie (w przypadku większości modeli).

Po więcej informacji zapraszamy do działu Jak wybrać wyciskarkę soku? poświęconego porównaniu sokowirówki i wyciskarki do soków, ich charakterystyce, wadom, zaletom i poszczególnym modelom.

Pełną ofertę i szczegółowy opis każdego modelu – znaleźć można w dziale nasza oferta.