###message

5 sposobów na wykończenie swojej wyciskarki

Niestety producenci jak dotąd nie stworzyli wyciskarki niezniszczalnej. Nawet najdroższy model można zepsuć. To, jak długo dana wyciskarka nam posłuży zależy w 50% od jej jakości, ale też w 50% od nas samych. Pokazujemy kilka niebezpieczeństw, które mogą skutecznie unieszkodliwić każdą wyciskarkę.

35854-carrots-2387394_960_720
35854-carrots-2387394_960_720

#1 Stara, „zdrewniała” marchew

Marchew (podobnie jak inne warzywa i owoce) jest przechowywana w magazynach producenta i hurtowni często przez wiele miesięcy, zanim trafi do Twojego koszyka. Przez ten czas starzeje się, tracąc wilgoć (czyli zawarty w niej sok) i włókniejąc. Jeżeli próbujemy wycisnąć taką marchew, często uzyskamy śladowe ilości soku, a twardy, włóknisty miąższ gromadzi się wewnątrz wyciskarki zwiększając ciśnienie w jej wnętrzu. Ostatecznie, jeżeli w porę nie oczyścimy nagromadzonych resztek albo nie dodamy innego, soczystego składnika, wówczas ryzykujemy, że sito lub nakrętka czołowa wyciskarki zostaną rozsadzone.

Porada: Jeżeli zauważysz, że kupiona marchew jest wyschnięta i mało soczysta, koniecznie namocz ją w wodzie przez noc, przed wyciskaniem. Jeżeli marchew jest na tyle stara, że nawet to nie pomaga, nie wyciskaj jej w ogóle – lepiej użyj jej do zupy albo ciasta.

35855-zaznam-cele-obrazovky-22-11-2017-154516-bmp
35855-zaznam-cele-obrazovky-22-11-2017-154516-bmp

#2 Za duże kawałki buraka

Buraki, wbrew pozorom, są bardzo twarde. Jeżeli włożymy do wyciskarki duży kawałek, wówczas w momencie wyciskarka ma bardzo duże obciążenie. Nie jedno sitko tego nie wytrzymało. Dotyczy to zwłaszcza wyciskarek o dużym otworze wsadowym – wówczas zachęca to nas, aby wrzucać nawet całego buraka. Ta „oszczędność czasu” może nas dużo kosztować. Dlatego buraki należy zawsze kroić na drobne kawałki i wkładać pojedynczo - niezależnie od tego, jak duży otwór wsadowy mamy do dyspozycji i jak dużo się zmieści do środka. Włożenie kilku kawałków bynajmniej nie przyspieszy wyciskania (tempo wyciskarki pozostaje takie samo), a ryzykujemy awarią.

35860-35857-sana-euj-707-satin-bronze-with-peanut-butter-2
35860-35857-sana-euj-707-satin-bronze-with-peanut-butter-2

#3 Masło orzechowe bez oleju

Mocne wyciskarki, które posiadają wkład do homogenizacji, robią znakomite masło orzechowe. Robi się je szybko i banalnie łatwo. Możesz użyć orzechów ziemnych, orzechów nerkowca, a nawet migdałów. Pamiętaj, jednak, że twardymi orzechami możesz łatwo przeładować wyciskarkę i doprowadzić do rozsadzenia wkładu pełnego. Aby zabezpieczyć – siebie i wyciskarkę – przed taką sytuacją, zwróć uwagę, aby wkładać orzechy po 2-3 na raz, powoli. Koniecznie wmieszaj kilka łyżek oleju (z orzechów arachidowych lub słonecznika) w porcję 2 szklanek orzechów – wymieszaj i odstaw, aby orzechy wchłonęły olej. Dzięki temu masło wyjdzie delikatniejsze, a orzechy bardziej miękkie – więc mniej obciążające dla wyciskarki. Nigdy nie zasypuj całej tuby wsadowej wyciskarki „do pełna”. Jeżeli chcesz, aby masło było bardziej aksamitne – przepuść je przez wyciskarkę drugi raz.

35859-stinging-nettle-green-pus-nettle-nature-40742
35859-stinging-nettle-green-pus-nettle-nature-40742

#4 Włókna zieleniny, np. pokrzywy

Garść liści młodej pokrzywy albo szpinaku baby, znacząco podwyższa wartości odżywcze każdego soku. Suszoną pokrzywę możesz zmielić w wyciskarce Sana, aby później móc zaparzyć z niej wspaniałą herbatkę leczniczą. Zwróć jednak uwagę, że im dana roślina starsza – tym twardsze, bardziej włókniste stają się jej łodyga i pędy. Długie włókna mają tendencję do okręcania się wokół wałka ślimakowego wyciskarki i blokowania go. Starsza pokrzywa ma grubą, twardą i mało soczystą łodygę, która nie nadaje się do wyciskania. Pamiętaj, aby usunąć ją przed wyciskaniem, inaczej może zablokować wyciskarkę. W przypadku starszych liści szpinaku, jarmużu, czy pietruszki, czy innych, warto pokroić je na krótsze odcinki, przerywając problematyczne włókna.

35861-stoper
35861-stoper

#5. Zwolnij

Nie wszyscy sobie to uświadamiają, ale pośpiech jest jednym z częstych przyczyn uszkodzeń wyciskarki. To przez niego przeładowujemy wyciskarkę, obsługujemy mokrymi rękami albo popychamy surowiec nożem. Pamiętajcie, że określenie „wolnoobrotowa” świadczy nie tylko o tempie pracy samej wyciskarki, ale jest również wskazówką odnośnie jej obsługi. Dlatego też, gdy następnym razem będziecie przygotowywali sok, zwolnijcie również i swoje tempo. Starajcie się wyczuć tempo wyciskarki i dostosować do niego tempo podawania surowca – powoli, spokojnie, rytmicznie.  

Opublikowany: 11. Grudzień 2017