Ręczna wyciskarka soku Koju to prosta, łatwa w obsłudze, a co więcej niedroga wyciskarka do warzyw zielonych tzw. zieleniny (m.in. kapusty, sałaty, natki pietruszki, szpinaku, jarmużu), ziół (np. pokrzywy, mniszka lekarskiego, trawy pszenicznej i jęczmiennej) oraz kiełków. Poradzi sobie również z cytrusami, jabłkami czy pomidorami.
To dobry wybór dla jednej, maksymalnie 2-óch osób, które lubią pić zielone koktajle, które uchodzą za wyjątkowo zdrowe i bogate w witaminy, minerały i enzymy. Taka wyciskarka pozwala wyciskać je zdrową, wolnoobrotową metodą, która zapewnia największy uzysk tych wspaniałych składników odżywczych.
Niewielka, kompaktowa wyciskarka Koju świetnie sprawdzi się również w podróży, gdy chcemy nadal pić zdrowe soki, a z oczywistych względów nie zabierzemy na nią swojej dużej, ciężkiej wyciskarki elektrycznej.
Ręczna wyciskarka Koju wykorzystuje tę samą technologię wyciskania soku, jaka występuje w droższych wyciskarkach elektrycznych np. Sana EUJ-707.
Sok wyciskany jest na zasadzie miażdżenia surowca przez wałek ślimakowy i odfiltrowany przez sito wewnętrzne. Ten ostatni element wyróżnia wyciskarkę Koju na tle innych wyciskarek ręcznych np.
Healthy Juicer. Sito wewnętrzne spotykane jest dopiero wśród wyciskarek elektrycznych wyższej klasy, natomiast większość wyciskarek ręcznych go nie posiada. Sito wewnętrzne pełni bardzo istotną rolę, ponieważ pozwala odfiltrować sok w wyciskarce (oddzielić miąższ z soku).
Wyciskanie soku przy pomocy wyciskarki Koju odbywa się przy niskich obrotach (które regulujemy sami, prędkością obracania korby), dzięki czemu wyciskany sok nie zostaje poddany nagrzaniu, ani napowietrzeniu – dwóm czynnikom, które niszczą zawarte w nim witaminy i enzymy. Nie da się uniknąć tego używając sokowirówki, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyciskarka, nawet najtańsza.
Sok z wyciskarki Koju ma takie same właściwości odżywcze, co sok z wyciskarek elektrycznych (jest go po prostu mniej, bo wyciskarka Koju ma niższą wydajność). Dłużej zachowuje świeżość i można go z powodzeniem przechować „na później” w lodówce nawet przez 48 godzin.
Wyciskarka Koju przeznaczona jest przede wszystkim do wyciskania wszelkiego rodzaju zieleniny i w tym zadaniu spisuje się znakomicie. Dobrze poradzi sobie również z twardszymi, soczystymi jabłkami, czy pomidorami.
Niestety jak żadna wyciskarka ręczna, także Koju raczej nie nadaje się do wyciskania warzyw korzeniowych np. marchwi, buraków. Po pierwsze delikatna konstrukcja wyciskarek ręcznych nie jest odporna na tak twarde surowce. Po drugie siła, jakiej należy użyć do obrócenia korbą wyciskarki, by zmiażdżyć taki surowiec, jest naprawdę duża. Ewentualnie można spróbować wycisnąć małą porcję takiego surowca, ale należy go bardzo drobno pokroić i wkładać do wyciskarki po 2-3 kawałki na raz, nie więcej.
Wyciskarka soku Koju jest ekologiczna – nie pobiera energii elektrycznej, jest cicha i łatwa w obsłudze – ma niewiele części i prostą budowę. U podstawy posiada specjalne ssawki umożliwiające przymocowanie jej do blatu kuchennego czy stołu. W razie potrzeby specjalna klamra pozwala dodatkowo przykręcić wyciskarkę do blatu, zabezpieczając przed jej przesuwaniem w trakcie pracy.
Co istotne wszystkie elementy wyciskarki Koju wykonane zostały z higienicznych i całkowicie bezpiecznych materiałów (PCTG) zatwierdzonych do kontaktu z żywnością i posiadających certyfikat FDA. Ponadto żaden z materiałów, z których wykonano wyciskarkę Koju nie zawiera substancji Bisfenol A.