Sokowirówki - ogólna charakterystyka.
Budowa i zasada działania sokowirówki
Elementami, które pełnią kluczową rolę w wyciskaniu soku przy pomocy sokowirówki jest jej wirujące z dużą prędkością sito z małymi ostrzami. Wyciskając sok wykorzystuje ona siłę odśrodkową, która powstaje podczas obrotów sita. Kawałki owoców lub warzyw umieszczone wewnątrz sita obijają się o ostrza, dzięki czemu zostają rozdrobnione. Siła odśrodkowa, następnie, dociska rozdrobniony miąższ do ścianek sita. Na skutek tego, miąższ uwalnia sok, który następnie wypływa przez mikro-otwory w ścianach sita.
Rodzaje
Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje sokowirówek: o zamkniętym obiegu (miąższ wyciskanych owoców osadza się wewnątrz, na sicie i należy go ręcznie usunąć w trakcie lub po wyciskaniu) oraz o otwartym obiegu (z automatycznym usuwaniem miąższu do zewnętrznego naczynia) .
Sokowirówki można również podzielić ze względu na rozmiar ich otworów wsadowych. Te o dużych otworze wsadowym (około 7.5 – 8 cm) nie wymagają krojenia surowca przed wyciskaniem, owoce takie jak jabłka można wkładać w całości. Te o mniejszych otworach wsadowych nie są już tak wygodne i wymagają krojenia surowca na mniejsze kawałki.
Warto zwrócić uwagę, aby rozmiar otworu wsadowego był proporcjonalny do mocy silnika. Jeżeli otwór jest za duży, wkładane są zbyt duże porcje surowca, a silnik jest stale nadmiernie obciążone, co znacząco skraca żywotność sokowirówki.
Większość modeli działa z prędkością 6000 - 12000 obrotów na minutę. Posiadają one zwykle dwustopniowa regulację prędkości – niższa (6000 obrotów na minutę) oraz wyższa (12000 obr./min.).
Wady sokowirówki
- Duża powierzchnia sita, przez co są pracochłonne w czyszczeniu.
- Ostrza w dnie sita wymagają ostrzenia i mogą być niebezpieczne w użytkowaniu.
- Sok z sokowirówek jest mało wartościowy, ponieważ technologia ich działania i ich wysokie obroty powodują duże napowietrzenie wyciśniętego soku (w procesie wyciskania duża ilość powietrza zostaje wtłoczona do soku). Taki napowietrzony sok szybko się utlenia (zawarte w nim niektóre enzymy, witaminy i inne składniki odżywcze giną pod wpływem tlenu), czego objawem jest brązowienie soku.
- Sokowirówki nie są w stanie efektywnie wycisnąć soku z warzyw liściastych, traw, kiełków, ziół, ani tez surowca niewielkich rozmiarów (jak np. owoce jagodowe).
- Są bardzo hałaśliwe, przez co zniechęcają do korzystania z nich.
- Sokowirówki domowe zwykle posiadają ograniczenia czasu pracy ciągłej do 1-2 minut, o czym wielu użytkowników nie wie, o ile nie zapoznało się z instrukcją.
- Przy ich użytkowaniu przez dłuższy okres czasu mikroskopijne resztki miąższu osadzają się wewnątrz mikrootworów sita, co powoduje stopniowy spadek efektywności wyciskania.
Zalety sokowirówki
- Większość modeli posiada szeroki otwór wsadowy, który jest w stanie zmieścić duże owoce np. jabłka w całości – nie trzeba ich kroić na drobniejsze kawałki. Uwaga: Należy pamiętać, ze cecha ta nie zawsze jest zaleta, o czym pisaliśmy wyżej.
- Wyciskanie soku za ich pomocą jest szybsze niż za pomocą innych metod.
- Uzyskują dość dobrą wydajność przy wyciskaniu warzyw korzeniowych i innych twardych surowców.
Wróć