Oto kolejny przykład taniej wyciskarki produkowanej w Chinach, wzorowanej na wyciskarkach koreańskich. Wyciskarka ta sprzedawana jest w niemalże każdym kraju Europy przez różnych sprzedawców i pod różnymi nazwami. Nie mniej jednak, we wszystkich przypadkach jest to ta sama wyciskarka, pochodząca z tej samej fabryki, tylko na różnych „licencjach”.
Mieliśmy okazję testować tę wyciskarki, oto nasze spostrzeżenia:
- Wyciskarka nadaje się właściwie wyłącznie do miękkich owoców, natomiast nie zalecamy wyciskać na niej warzyw korzeniowych, ani zieleniny.
- Sprzedawcy podkreślają wysoką moc tej wyciskarki (500W), jednak nie jest to realna moc silnika. W praktyce silnik istotnie zwalnia, przy wyciskaniu twardszego surowca.
- Kolejną cechą, którą nieuczciwi sprzedawcy promują tę wyciskarkę, jest duży otwór wsadowy. W praktyce jednak jabłka, a tym bardziej pomarańcze normalnej wielkości i tak nie mieszczą się do tego otworu i trzeba je rozkroić. Poza tym, wewnątrz otworu wsadowego znajduje się plastikowy „nóż”, który dzieli otwór wsadowy (ma on chronić przed włożeniem ręki), który utrudnia wkładanie większej porcji surowca.
- Jak zaobserwowaliśmy w naszych testach, wyciskarka ta wyciska bardzo gęsty sok, niezależnie od rodzaju wyciskanego surowca. Prawdopodobnie spowodowane jest to niedopasowaniem sita i wałka ślimakowego.
- Zauważyliśmy również „martwe pole” nad czubkiem wałka ślimakowego, gdzie gromadzi się niewyciśnięty miąższ i niezmiażdżone kawałki surowca. Nie pomaga używania popychacza, ponieważ nie jest on w stanie tam dosięgnąć. Oznacza to spore straty (i bardziej pracochłonne mycie).
- Gwarancja na tą wyciskarkę nie przekracza 1-2 lat i w większości przypadków nie obejmuje części roboczych (jedynie silnik). W praktyce jednak to części robocze wyciskarek częściej ulegają uszkodzeniom, niż silnik.
- Materiały (plastiki), z których wyciskarka ta została wykonana są bardzo cienkie i „miękkie” (uginają się pod mocniejszym naciskiem).
- To, co bardzo zwróciło naszą uwagę to dość intensywny, nieprzyjemny zapach części (plastików) tej wyciskarki. Występuje on w przypadku wielu tanich, chińskich produktów, nie tylko w wyciskarkach z Chin.
- Wyciskarki te nie mają europejskich certyfikatów, a ich części mogą zawierać Bisfenol A.
- Niejasne są kwestie serwisu tych wyciskarek. Wielu sprzedawców je tylko sprzedaje, nie zapewniając ani serwisu, ani części zamiennych.