Wyciskarkę Kuvings włączyliśmy do naszej oferty po przeprowadzeniu wewnętrznych testów i prób. Według naszej oceny jest to model, który z pewnością znajdzie grono swoich wielbicieli.
Wyróżniającą się cechą wyciskarki jest duży otwór wsadowy, który eliminuje konieczność wstępnego krojenia mniejszych jabłek i buraków. Jednak duże i średniej wielkości jabłka i buraki będą wymagały przekrojenia na pół lub na ćwiartki.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że krojenie, chociaż zwiększa pracochłonność, ma również zalety – pozwala ocenić jakość surowca i uniknąć wyciskania soku z okazów wewnątrz nadpsutych lub robaczywych.
Jak wykazały nasze testy, wyciskarka Kuvings daje soki stosunkowo gęste, zawiesiste. Dla wielu osób poszukujących diety wysokobłonnikowej, lub po prostu lubiących takie soki, będzie to niewątpliwą zaletą. Jednocześnie jednak osoby preferujące klarowny sok mogą być rozczarowane. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które na ogół wolą soki czyste, bez zawiesiny. Wybierając wyciskarkę rodzice powinni wziąć to pod uwagę.
Wydajność wyciskarki Kuvings, czyli uzysk soku z jednostki surowca, jest praktycznie taka sama jak w przypadku najlepszych wyciskarek pionowych. Wyciskarka dodrze radzi sobie z różnymi rodzajami surowca – przy czym w przypadku twardszych warzyw (marchew, burak, seler itp.) może się zdarzyć niekiedy, że wyciskarka się samoczynnie zatrzyma. Wówczas należy na 2-3 sekundy wcisnąć przycisk biegu wstecznego, a po chwili wcisnąć przycisk biegu do przodu i dalej kontynuować wyciskanie.
Przy wyciskaniu warzyw liściastych i ziół konieczne będzie cięcie roślin na mniejsze, np. 4 – 6cm odcinki, dla uniknięcia zapchania otworu wylotowego odpadów. Dobrym rozwiązaniem będzie naprzemienne wyciskanie warzyw liściowych i korzeniowych.
Podsumowując - poza większym otworem wsadowym, wyciskarka Kuvings posiada również wszystkie te atuty, które posiadają najlepsze wyciskarki pionowe, czyli kosz czyszczący, możliwość przepłukiwania „na biegu”, zatyczkę wylotu soku ułatwiającą przyrządzanie koktajli jogurtowo-owocowych.
Przepłukiwanie nie zastępuje mycia – najpóźniej na koniec dnia wyciskarka powinna zostać starannie umyta z użyciem kosza czyszczącego i szczotki. Szczególnie ważne jest dokładne wyczyszczenie/udrożnienie otworów sita. Niestety ze względu na złożoną budowę, wyciskarka Kuvings, podobnie jak inne wyciskarki pionowe, nie należy do najłatwiejszych, jeżeli chodzi o mycie i czyszczenie. Pozostałość resztek owoców i warzyw wewnątrz wyciskarki, po zakończeniu wyciskania, jest większa niż w innych modelach. Wynika to z kształtu wałka ślimakowego i tuby wsadowej. To cena za możliwość wyciskania całych owoców. Jak zawsze – coś za coś.