4 sposoby na wyciśnięcie maksimum soku z owoców i warzyw

Czy masz poczucie, że udaje Ci się wycisnąć cały sok z przerabianego surowca? Jeśli myślisz, że mogłoby być w tym względzie lepiej, spróbuj zastosować poniższe wskazówki. Być może uda Ci się uzyskać lepsze rezultaty...

39730-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142007-bmp
39730-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142007-bmp

#1 Wyciskaj wyłącznie świeże owoce i warzywa

Dlaczego?: Przejrzałe owoce, zwiędnięte warzywa liściaste, "gumowata" marchew, czy mączyste jabłka, zawierają w sobie bardzo mało wody, co znacznie utrudnia wyciskarce skuteczne wyciskanie. Co więcej, z przejrzałych jabłek, otrzymamy bardziej jabłeczny mus, aniżeli esencjonalny sok. Ze zwiędniętych warzyw, najczęściej wyciśniemy co najwyżej kilka kropel soku, podczas kiedy wiotka marchew może nawet doprowadzić do uszkodzenia naszej wyciskarki.

Co zrobić?:  Owoce i warzywa powinny być wyciskane jak najszybciej po ich zbiorach lub kupnie. Spośród jabłek, najlepiej wybierać twardsze odmiany. Do takich należą: Ligol (naszym zdaniem najlepsze), Granny Smith, Gala, Red Prince i Red Delicious. Ananasy, podobnie jak owoce pestkowe sezonu letniego, najlepiej wyciskać jeszcze przed ich pełną dojrzałością - kiedy jeszcze są nieco twardawe. Jeżeli Twoja marchew straci jędrność, lub warzywa liściaste - zwiędną, możesz je uratować poprzez namaczanie ich w zimnej wodzie przez kilka godzin.

39731-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142313-bmp
39731-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142313-bmp

#2 Nie przeładowuj wyciskarki

Dlaczego?: Kiedy zbyt szybko dokładasz do swojej wyciskarki kawałki warzyw i owoców, a zwłaszcza - gdy popychasz surowiec, aby wymusić przyspieszenie procesu wyciskania - może dojść do przepełnienia korpusu roboczego.  Oznacza to, że część owoców i warzyw podawanych wyciskarce, nie zostanie dostatecznie wyciśnięta, przed usunięciem miąższu na zewnątrz. Urządzenie po prostu "nie nadąża" wypełniać swojego zadania. Dowodem tego, jest bardziej mokry miąższ, ponieważ część soku przedostała się, w wyniku ciśnienia, do odpadów z surowców. W skrajnych przypadkach, w wyniku przeładowywania wyciskarki przez użytkownika, a co za tym idzie -  zwiększonego ciśnienia panującego w korpusie roboczym, części robocze urządzenia, takie jak sito, mogą ulec uszkodzeniu.

Co zrobić?: Krój surowiec do zalecanych rozmiarów, odpowiednich dla danego urządzenia. Opieraj się pokusie, aby wkładać największe marchewki, jakie tylko mieszczą się w danym otworze wsadowym. Kawałki warzyw i owoców wrzucaj pojedynczo: kiedy wyciskarka przerobi jeden kawałek, wówczas wrzucaj drugi. Nigdy kilka naraz. Jeśli zauważysz sok cofający się w korpusie roboczym, w stosunku do otworu wylotu, jest to znak, że urządzenie jest przez Ciebie przeładowywane. Spróbuj poczekać chwilę, aż wyciskarka pozbędzie się całej zawartości korpusu, a następnie wznów podawanie kawałków - tym razem w wolniejszym tempie.

39732-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142149-bmp
39732-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142149-bmp

#3 Upewnij się, że wyciskasz owoce i warzywa w odpowiedniej kolejności

Dlaczego?: Kiedy wyciskasz kilka różnych rodzajów warzyw i owoców po sobie, kolejność, w jakiej to robisz jest istotna. Jeśli zaczniesz od miękkich surowców, takich jak ananas, jagody, melon czy kiwi, a następnie przejdziesz do wyciskania warzyw liściowych, np. szpinaku - wyciskanie będzie mniej efektywne. To dlatego, że miąższ z miękkich owoców zatyka mikrootwory znajdujące się w sicie urządzenia. W konsekwencji, sok odciskany z warzyw zielonych będzie miał utrudniony odpływ, a co zatem idzie, większa jego ilość znajdzie się w miąższu, zamiast w Twoim pojemniku na sok.

Co zrobić?: Aby uzyskać najlepsze rezultaty w kwestii uzysku soku, najlepiej wyciskać surowce w następującej kolejności: warzywa liściaste jako pierwsze, miękkie owoce jako drugie, twarde surowce na końcu. Efektywnym, okaże się także wyciskanie po kawałku-dwóch marchewki lub buraka, pomiędzy wyciskaniem miękkich owoców i warzyw zielonych. Dzięki temu, twarde warzywa przeczyszczą sito z miękkich surowców i przygotują urządzenie na kolejną porcję miękkich składników. Nie zalecamy jednak korzystać z tej sztuczki w przypadku wyciskarek Angel.

39733-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142759-bmp
39733-zaznam-cele-obrazovky-19-3-2018-142759-bmp

#4 Użyj odpowiedniego urządzenia

Dlaczego? Jest kilka typów urządzeń, za pomocą których możesz pozyskać sok z owoców i warzyw. Generalnie rzecz biorąc, jeśli planujesz wyciskać sok regularnie, wolnoobrotowa wyciskarka soku będzie najlepszym wyborem. Nie tylko pozwoli uzyskać więcej soku z użytego surowca, ale także przygotuje sok lepszy jakościowo - z minimalnym natlenieniem i pianą. Sokowirówki są często tańszą opcją, ale warto pamiętać, że z pewnym surowcem sobie nie poradzą (warzywa liściaste), a także wystąpią wyższe straty w postaci soku, którego urządzenie nie pozyska z surowca (powstały przy wyciskaniu miąższ będzie bardziej mokry). Co zrobić?: Wybierz wolnoobrotową wyciskarkę, która miażdży surowiec i tłoczy sok "na zimno". Więcej o różnicach pomiędzy urządzeniami do wyciskania soku, przeczytasz tutaj.

Opublikowany: 25. Kwiecień 2018