###message

Czas na owoce letnie - jak je wyciskać?

Nadszedł krótki, acz intensywny sezon na wiśnie, czereśnie, porzeczki, maliny, czyli owoce lata. Niedługo dołączą do nich też jagody, jeżyny, nieco później śliwki. Wiele osób pyta, czy możemy wyciskać z tych owoców sok. Otóż możemy, ale wymaga to trochę więcej cierpliwości, niż przy innych owocach.

29236-cherries
29236-cherries

Wiśnie i czereśnie

Spożywanie wiśni i czereśni, czy to w postaci soku, czy w całości (bez pestek oczywiście) jest bardzo zdrowe. Owoce te zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, potas, wapń, witaminę C, A, K, E i B6. Chronią i wspomagają pracę układu krążenia, hamują procesy starzenia, chronią przed nowotworami.

Wyciskanie wiśni i czereśni jest możliwie, ale wymaga niestety sporo przygotowań – owoce te należy wydrylować (usunąć pestki) przed wyciskaniem. Pestki tych owoców zawierają kwas pruski, który jest szkodliwy dla zdrowia. O ile spożycie jednej pestki, zazwyczaj nie powoduje problemów zdrowotnych, to jednak, wypicie soku, w którym razem z owocami wyciśniętych  zostało 20-30 takich pestek, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Poza aspektem zdrowotnym, pestki, ze względu na swoją twardość, mogą nadwyrężać części robocze wyciskarki i w efekcie, skracać ich żywotność.

Wiśnie lub czereśnie możesz wyciskać same lub lepiej – w towarzystwie innego letniego owoca np. melona. Z dodatkiem kilku listków mięty, wyjdzie doskonale orzeźwiający napój w sam raz na upały.

29237-raspberries
29237-raspberries

Truskawki, maliny, jagody i porzeczki

Owoce te są skarbnicą wielu witamin i minerałów. Są świetnym źródłem witaminy C, antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed nowotworami, miażdżycą i opóźniają procesy starzenia.

Zaletą tych owoców jest brak niejadalnych pestek, nie wymagają więc kłopotliwego drylowania. Minusem jest natomiast konsystencja, która sprawia, że nie da się z nich wycisnąć klarownego soku, a jedynie mniej, bądź bardziej gęsty mus. Posiadacze wyciskarek poziomych z wkładem pełnym, mogą zrobić puree, w sam raz do letnich, naturalnych deserów. Można też wyciskać ten typ owoców w towarzystwie  bardziej soczystych gatunków np. jabłek, melona. Owoce leśne mają intensywny aromat, nadadzą więc świetny smak soku i piękną barwę.

Na specjalną uwagę zasługują porzeczki. Posiadają mnóstwo drobnych pesteczek, które mocno utrudniają wyciskanie. Co nie znaczy, że jest ono niemożliwie – po prostu wymaga większej ostrożności. Zobacz wideo pokazujące jak wyciskać sok z porzeczki i jak zrobić z niego pyszny dżem, w sam raz na zimę: https://www.youtube.com/0HwtkFFZI2U

29238-apricot
29238-apricot

Brzoskwinie, morele, śliwki i nektarynki

Brzoskwinie i morele są bogate w minerały takie jak żelazo, magnez, wapń, fosfor, potas. Są dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy PP i betakarotenu. Wspomagają procesy krwiotwórcze, wzmacniają układ kostny, układ trawienny, działają moczopędnie i oczyszczająco.  

Te pyszne owoce są niestety najtrudniejsze do wyciskania. Raz, że wymagają usunięcia pestki, która jest niejadalna, a dwa, że maja zwykle mało soczysty, miękki miąższ, z którego nie otrzymamy soku. Jeżeli mamy drzewo z morelami, czy śliwkami we własnym ogródku, możemy mieć więcej szczęścia na uzyskanie soku. Trzeba wówczas wyciskać owoce prosto z drzewa, nie pozwolić im leżakować i wybierać sztuki mniej dojrzałe (unikać tych przejrzałych, miękkich). Posiadacze wyciskarek o dwóch zamiennych sitkach powinni zastosować to o większych otworach.

Podsumowanie

Wyciskając owoce sezonowe pamiętaj:

  • jeżeli posiadają niejadalne pestki, to usuń je przed wyciskaniem;
  • jeżeli posiadają drobne, jadalne pestki, to zachowaj ostrożność podczas wyciskania (małe porcje, wolne podawanie);
  • jeżeli owoc posiada jadalną skórkę, to nie musisz go obierać przed wyciskaniem;
  • wszystkie owoce zawsze dokładnie umyj, przed wyciskaniem;
  • ogonki, szypułki itp. najlepiej usunąć, gdyż ich nadmiar może zepsuć smak soku (są gorzkie);
  • owoce przejrzałe , bardzo miękkie nigdy nie dadzą klarownego soku. Najlepiej zmielić je przy pomocy wkładu pełnego na owocowy mus albo wyciskać w towarzystwie innych, soczystych owoców.
Opublikowany: 8. Lipiec 2019