###message

Detoks sokami

Przeprowadzenie tradycyjnego detoksu, czyli całkowitego postu (żadnego jedzenia, tylko woda) jest dla większości osób bardzo wyczerpujące. Dla osób, które chcą oczyścić organizm, ale jednocześnie normalnie funkcjonować (pozostać aktywnym), w trakcie jego trwania dobrą alternatywą może być oczyszczanie organizmu sokiem.

Świeże soki dostarczają organizmowi składników odżywczych w lekkostrawnej postaci, bez obciążania układu trawiennego. Dzięki nim, organizm szybko nabierze energii, które posłuży mu do rekonwalescencji i detoksykacji.

Uważa się, że trzy pierwsze dni oczyszczania są najtrudniejsze. Przy czym to jego psychologiczne aspekty są najbardziej uciążliwe. Ciało intuicyjnie zaakceptuje i przystosuje się do nowych warunków. Kiedy Twój umysł się przyzwyczai, wówczas poczujesz poczucie lekkości i wolności.
21251-1
21251-1

Jak zacząć?

Zacznij powoli. Najpierw zastąp jeden z posiłków w ciągu dnia sokiem. Jeżeli będziesz się czuł dobrze, wówczas możesz zastąpić następny posiłek, i tak dalej. W ten sposób organizm łatwiej przyzwyczaja się do płynnej diety, a prawdziwy detoks przyjdzie Ci łatwiej. W końcu osiągniesz etap, kiedy wszystkie Twoje posiłki będą sokami. Pamiętaj oczywiście, aby pić również wodę.

21254-4
21254-4

Jakie soki należy pić?

Im więcej soków warzywnych wypijesz podczas detoksu, tym lepiej. Możesz pić również soki z domieszką owoców, jednak nie większą, niż 50%. Pamiętaj również o różnorodności. Wyciskaj sok z różnych owoców i warzyw – dostarczą Twojemu organizmowi różnorodnych składników odżywczych i urozmaicą Twoją dietę. Pij te soki, które Ci smakują i pij je z przyjemnością. Zmuszanie się do czegokolwiek, nawet najzdrowszego soku, nie przyniesie Ci żadnych korzyści.

21255-5
21255-5

Jak długo? Jak często?

Możesz robić krótki 1-3 dniowy detoks, co miesiąc, albo co kwartał. Dłuższe oczyszczanie tj. 7-14 dniowe, powinno być przeprowadzane maksymalnie 1-2 razy w roku. Najlepszą porą roku na detoks organizmu jest wiosna, ponieważ wówczas nasza wątroba jest najbardziej aktywna. Możesz jednak spróbować także innego terminu i zobaczyć który najbardziej Ci odpowiada.

21252-2
21252-2

Czy to bezpieczne?

Oczyszczanie organizmu przyspiesza naturalne siły samoleczenia organizmu. Przywraca utraconą równowagę organizmu i umysłu. Korzyści płynące z oczyszczania potwierdzone są przez doświadczenia wielu ludzi praktykujących je przez lata.

Nie mniej jednak, jeżeli cierpisz na poważne choroby czy dolegliwości, zaburzenia odżywiania, bierzesz leki, próbujesz zajść w ciążę, karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz detoks. Należy uważać, nawet jeżeli jest się całkowicie zdrowym. Pamiętaj, że oczyszczanie organizmu trwające dłużej niż 14-dni, musi odbywać się pod opieką lekarza specjalisty. Nie zaszkodzi, skonsultować też krótszy detoks.

21253-3
21253-3

Czy należy spodziewać się efektów ubocznych?

Podczas oczyszczania, organizm pozbywa się toksyn z różnych obszarów ciała m.in. z układu trawiennego, wątroby, płuc, woreczka żółciowego, zatok, nerek, skóry oraz tkanki tłuszczowej. Możesz wówczas doświadczyć takich objawów jak wzdęcia, nieświeży oddech, ślinotok, trądzik.

Z drugiej strony, możesz nie doświadczyć żadnych skutków ubocznych, także nie martw się na zapas. Pamiętaj, że ich intensywność zależy w znacznej mierze, od Twojego dotychczasowego stylu życia. Spróbuj więc zmienić swoje nawyki powoli i wprowadź zdrowszą dietę i regularne picie soków, przed przystąpieniem do detoksu. Nie przechodź z jednego ekstremum w drugie.

Oczyszczanie to najlepszy czas na introspekcję

Wykorzystaj czas oczyszczenia organizmu na introspekcję. To doskonały okres, by spróbować lepiej słuchać własnego ciała. Możesz na przykład rozróżnić prawdziwe uczucie głodu od chwilowej zachcianki spowodowanej nudą czy stresem. Dlaczego na niektóre smakołyki masz ochotę w określonych sytuacjach? Może jedzenie jest próbą kompensowania, czy unikania czegoś?

Jeszcze jedna rada!

Aby zminimalizować obawy i stres, nie planuj oczyszczania z większym wyprzedzeniem. Po prostu zaczekaj, aż pewnej chwili poczujesz, że warto spróbować.

21261-detoks
21261-detoks
Opublikowany: 25. Sierpień 2016