###message

Obalamy mity o wyciskarkach - część 1

W Internecie ciężko znaleźć w 100% rzetelne informacje – także na temat wyciskarek. W co wierzyć? Co jest prawdą, a co sprytnym chwytem marketingowym? Zebraliśmy kilka najczęściej pojawiających się mitów w dziedzinie wyciskarek do soków i postanowiliśmy je wyjaśnić. Oto część 1...

Mity o wyciskarkach

Wśród informacji na temat wyciskarek wiele można spotkać plotek, sprzecznych komunikatów, „kruczków” marketingowych, a nawet oszustw. Przesiewanie rzetelnych informacji jest nie lada sztuką, z którą osoby chcące dokonać zakupu muszą się zmierzyć.

Nikt nie lubi być oszukiwany, my również, dlatego zawsze staramy się udzielać uczciwych informacji, wyjaśniać i edukować. Dlatego też napisaliśmy ten artykuł, gdzie postaramy się rozwiać kilka wątpliwości, mitów, najczęściej pojawiających się na temat wyciskarek. Mamy nadzieję, że lektura pomoże Państwu ustrzec się przed nieprawdziwymi informacjami.

Artykuł dostępny jest w dwóch częściach – poniżej część 1, a część 2 opublikujemy wkrótce.

Moc wyciskarek

Moc wyciskarek

MIT: Wyciskarka X o mocy 240W wyciśnie sok lepiej, niż wyciskarka Y o niższej mocy.

PRAWDA: Niewielkie różnice mocy różnice 150W-200W-240W nie mają znaczenia dla efektywności działania wyciskarki.

Jeżeli kupujemy urządzenie wysokoobrotowe (blender, sokowirówka, mikser), to moc jak najbardziej ma znaczenie, bo im niższa moc, tym wolniejsze obroty. Wyciskarki są jednak urządzeniami wolnoobrotowymi, gdzie wystarczy moc 150W. Niektórzy producenci, chcąc wyróżnić swoje wyciskarki, zastosowali w nich silniki o mocy 200W, a następni poszli o krok dalej – 240W. Mamy u siebie w ofercie wyciskarki z wszystkich tych przedziałów mocy i w praktyce widzimy, że nie ma to żadnego wpływu na efektywność wyciskania (prędkość przecież nadal pozostaje taka sama), ani na częstotliwość blokowania.

Prędkości wyciskarek

Prędkość wyciskarek

MIT: Im niższa prędkość obrotów wałka ślimakowego wyciskarki, tym więcej składników odżywczych jest wyciskana.
 
PRAWDA: Nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że różnice w prędkościach w poszczególnych modelach wyciskarek wolnoobrotowych, mają wpływ na zawartość składników odżywczych zawartych w soku.
 
Wyciskarka o prędkości 43 obr./min. wyciśnie tyle samo składników odżywczych, co wyciskarka o prędkości 80 obr./min., tyle, że zrobi to 2-krotnie wolniej, ale sok może być bardziej klarowny (to zależy też od konstrukcji sita). Różnice w zawartości składników odżywczych w soku pojawiają się, jeżeli porównujemy wyciskarki wolnoobrotowe, do urządzeń wysokoobrotowych (sokowirówek, blenderów) – ale mowa o urządzeniach działających ok. 100(!) razy szybciej, niż wyciskarki.

Zawartość Bisfenolu

BPA Free

MIT: Wyciskarki innych producentów zawierają Bisfenol A.
 
PRAWDA: większość wyciskarek produkowana w Korei Południowej była poddana bardzo dokładnym testom pod kątem wielu szkodliwych substancji m.in. rtęci, kadmu, ołowiu i również Bisfenolu. Mówimy tu w szczególności o czołowych markach jak Sana, Omega, Kuvings, Oscar/Vidia itp. Producenci tych marek, według naszych informacji, nie używają Bisfenolu do produkcji elementów swoich wyciskarek.
 
Inaczej sprawa się ma z wyciskarkami produkowanymi w Chinach. Panujące tam normy dopuszczające produkt do sprzedaży, są bardziej liberalne, a tańsze rodzaje plastiku częściej zawierają szkodliwe substancje. Nie oznacza to, że Bisfenol znajduje się w każdej chińskiej wyciskarce, ale niestety nie mamy 100% pewności, że go tam nie ma.

Czas przechowywania

Czas przechowywania soku

MIT: Świeżo wyciskany sok z wyciskarki X możesz przechowywać nawet 72h, bez utraty składników odżywczych.
 
W niektórych opisach wyciskarek wolnoobrotowych znajdziesz informację, że maksymalny czas przechowywania wyciśniętego soku to 24 godziny, w innych, że 48h, a rekordziści twierdzą nawet, że 72 godziny. Jak jest naprawdę?
 
PRAWDA: Niezależnie od modelu, ceny, parametrów wyciskarki wolnoobrotowej, wyciśnięty za jej pomocą sok można, według naszych doświadczeń, przechowywać w lodówce maksymalnie do 48godzin, nie dłużej.
 
Granica „24godzin” jest bardziej „ostrożna”, przy czym w obu przypadkach należy podkreślić, że dotyczy to przechowywania w lodówce (a więc temp. ok. 2-4st.C). Po upływie tego czasu zawartość odżywczych substancji w nim zawartych będzie gwałtownie spadać, zaczną rozwijać się bakterie i zachodzić procesy kiśnięcia i psucia. Inaczej jest w przypadku urządzeń wysokoobrotowych (sokowirówki, blendery), gdzie szybkie obroty napowietrzają sok, przez co proces utleniania zachodzi znacznie szybciej (zaraz po wyciśnięciu). Dlatego taki sok należy wypić zaraz po wyciśnięciu, w przeciwnym razie utraci swoje wartości odżywcze.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny. Jego 2 część opublikujemy już niedługo.

Opublikowany: 25. Sierpień 2017