Warzywa liściaste pomagają zachować młodość mózgu, według najnowszych badań
Zaledwie niewielki kubek szpinaku, dodany do twojego codziennego soku, może zrobić dużą różnicę
Zaledwie niewielki kubek szpinaku, dodany do twojego codziennego soku, może zrobić dużą różnicę
Jedną z największych obaw związanych ze starzeniem się człowieka, jest utrata zdolności poznawczych mózgu, która to może prowadzić do choroby Alzheimera i demencji. W czasie gdy przemysł farmaceutyczny koncentruje się na wynalezieniu sposobów skutecznego leczenia tych problemów zdrowotnych, uczelnia z Chicago w Stanach Zjednoczonych - Rush University Medical Center, zajęła się badaniem możliwych środków prewencyjnych. Według niej, odpowiedź na ryzyko związane z Alzheimerem i demencją, może leżeć w zielonych warzywach liściastych.
W swych wciąż jeszcze trwających badaniach, uczelnia testowała wpływ warzyw liściowych na procesy poznawcze, na próbce 960 osób w wieku od 58 do 99 lat. Rezultaty trwających ponad 10 lat badań wykazały, że osoby spożywające 1-2 porcji warzyw liściastych dziennie, prezentowali zdolności mózgu na poziomie osoby 11 lat młodszej, w porównaniu do osób z dietą ubogą w te surowce. W ramach badania, za jedną porcję warzyw liściastych przyjmowano pół szklanki liści szpinaku, jarmużu czy kapusty głąbiastej lub jedną szklankę liści sałaty.
W badaniach uwzględniono także inne czynniki mające wpływ na zdrowie mózgu osoby badanej, takiej jak jej ogólna dieta, waga czy fakt palenia papierosów. Do tej pory, naukowcy nie byli w stanie wykazać, jak znaczny udział ma włączenie warzyw liściastych w dietę człowieka, na zdrowie jego mózgu. Wiadomo jednak, że taktowy związek istnieje. Naukowcy podejrzewają, że to obecność takich wartości odżywczych jak kwas foliowy, luteina i azotany, odpowiedzialna jest za zaobserwowany efekt zdrowotny regularnego spożywania warzyw liściastych.
Jednym z najprostszych sposobów, aby uzyskać maksimum składników odżywczych z warzyw liściastych, jest wyciśnięcie z nich soku w wolnoobrotowej wyciskarce ślimakowej. Urządzenia te, w przeciwieństwie do pracujących na wysokich obrotach sokowirówek, nie nagrzewają się - a co za tym idzie - nie nagrzewają wyciskanego za ich pomocą soku. Dzięki temu, naturalne witaminy i enzymy nie są wytracane w procesie przygotowywania. Szklanka liści szpinaku może być dodawana do większości soków przyrządzonych z innych składników. Ma bowiem bardzo delikatny smak. Wspaniale, naszym zdaniem, komponuje się zwłaszcza w połączeniu z sokiem z jabłek i marchwi.
Nasze testy pokazały, że najlepszymi urządzeniami do wyciskania soku z warzyw liściastych są wyciskarki dwuślimakowe, lub ich jednoślimakowe, poziome odpowiedniki. Jeżeli cena nie stanowi przeszkody, każdy z dwuślimakowych modeli z rodziny wyciskarek Angel fantastycznie poradzi sobie z opisywanym surowcem. W średnim przedziale cenowym, najlepszym wyborem będzie wspomniana wyciskarka Sana EUJ-707. Jest to najczęściej wybierane przez naszych klientów, jednoślimakowa wyciskarka wolnoobrotowa. Zwycięzcą w kategorii cena-jakość, pośród naszej oferty, jest wyciskarka Vidia SJ-002. Ma ona nieco słabszy, choć cały czas niezły uzysk soku w stosunku do wyciskarki Sana EUJ-707. Mniejszą wydajność, rekompensuje klientowi niższą ceną i posiadaniem rozszerzonej funkcjonalności, jaką mają produkty droższe.