###message

Wyciskamy trawę pszeniczną

Zaczynasz dzień od kawą lub napoju energetycznego? Spróbuj trawy pszenicznej jako zdrowej, energetyzującej alternatywy.

Trawa pszeniczna

 

Trawa pszeniczna lub jęczmienna jest popularną ozdobą Wielkanocną. Ale co z nią zrobić po świętach? Zamiast wyrzucić, stwórz z nich odżywczy koktajl lub sok. Trawa pszeniczna i jęczmienna są świetnym źródłem energii i zawierają witaminy, minerały oraz chlorofil. Picie takiej mikstury doskonale ożywia, więc świetnie sprawdza się przed ćwiczeniami lub rano na rozbudzenie.

Jak hodować?

Trawa pszeniczna

Trawę pszeniczną lub jęczmienną najlepiej jest hodować samemu. Jest to bardzo proste i nie wymaga od nas żadnych szczególnych narzędzi, czy umiejętności. Oto, co potrzebujemy:

 • ziarno ekologicznej pszenicy (do wysiewu),
 • płaski, ale długi pojemnik np. taca,
 • ziemia,
 • woda,

 A oto, jak możemy samemu wyhodować trawę pszeniczną:

 1. Najpierw zalewamy ziarno pszenicy wodą i moczymy przez ok. 12 godzin. Nasiona powinny napęcznieć i zwielokrotnić swoją objętość.
 2. Wylewamy wodę i nalewamy nową, tym razem pozostawiając nasiona na 2 dni, aż wykiełkują.
 3. W płaskim pojemniku rozsypujemy warstwę ziemi – równomiernie, na wysokość około 5cm.
 4. Na tak przygotowaną ziemię rozkładamy cienką warstwę wykiełkowanych nasion.
 5. Obficie podlewamy wodą.
 6. Stawiamy tacę w ciepłym, najlepiej wilgotnym miejscu i często podlewamy.

Jak wyciskać?

Wyciskarka do soków

Trawę pszeniczną najlepiej jest wyciskać przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej. Sokowirówki nie poradzą sobie z wyciśnięciem z niej soku, ponieważ jest zbyt mało soczysta, a przy tym bardzo włóknista. Możesz ewentualnie użyć blendera, do zblendowania porcji trawy pszenicznej razem z ulubionymi składnikami na koktajl, ale wysokie obroty powodują szybkie utlenianie składników odżywczych w niej zawartych, co zabija jej właściwości zdrowotne.

Wyciskarki wolnoobrotowe są w stanie najefektywniej wyciskać sok z trawy pszenicznej, przy zachowaniu maksymalnej zawartości cennych witamin i enzymów. Możesz nawet użyć ręcznego modelu wyciskarki, jeżeli taką posiadasz. Z wyciskaniem trawy pszenicznej poradzi sobie większość dobrych wyciskarek do soków, przy czym poziome nieco lepiej niż pionowe. W przypadku pionowych wyciskarek, długie włókna trawy mogą okręcać się wokół wałka ślimakowego. Jeżeli więc posiadasz wyciskarkę pionową, potnij trawę pszeniczną na 4-5cm odcinki, przed wyciskaniem.

Aby wycisnąć trawę pszeniczną zetnij jej kępę około 1cm nad ziemią przy pomocy nożyczek. Opłucz w chłodnej wodzie, aby usunąć kurz. Wkładaj po kilka źdźbeł trawy na raz do wyciskarki, nie więcej - aby jej nie przeładować. Trawa pszeniczna jest bardzo włóknista, więc jej wyciskanie jest dla każdej wyciskarki dużym wyzwaniem – zachowaj ostrożność.

Jak pić?

Trawa pszeniczna

Sok z trawy pszenicznej możesz pić sam, w postaci shota, ale uważaj by nie przesadzić z ilością. Zaczynaj od małej porcji – objętości jednego kieliszka. Jeżeli zobaczysz, że Twój organizm na nią dobrze reaguje i nie masz żadnych nieprzyjemnych dolegliwości – wówczas możesz stopniowo nieco zwiększyć ilość.

Smak soku z trawy pszenicznej jest bardzo intensywny i nie wszystkim przypadnie do gustu. Możesz go rozcieńczyć wodą albo lekko osłodzić miodem.  Możesz też dodać innego soku owocowego lub warzywnego.


Klasyczną kombinacją jest trawa pszeniczna z sokiem pomarańczowym, ananasowym i jabłkowym, ale nie bój się próbować innych kombinacji. Trawa pszeniczna dobrze sprawdza się także w sokach warzywnych. Oto przepis, który naprawdę lubimy:

Wielowarzywny

 • garść trawy pszenicznej
 • 2 liście sałaty
 • 1 seler
 • 4 marchewki

Używając wyciskarki, najpierw wyciśnij seler i sałatę. Następnie naprzemiennie marchewkę z pszenicą. Jeśli używasz blendera, wymieszaj wszystkie składniki z wodą i mieszaj z dużą prędkością, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

28126-depositphotos_50954131_original
28126-depositphotos_50954131_original
Opublikowany: 23. Maj 2017