###message

4 wskazówki, jak utrzymać sito wyciskarki w czystości

Zatkane sito jest najczęstszą przyczyną spadku efektywności wyciskania i zwiększa ryzyko awarii wyciskarki, niezależnie od modelu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie go w czystości. Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas mycia sita swojej wyciskarki.

Dlaczego mycie sita jest takie ważne?

Wiele osób nie wie, że zatkane sito ma bezpośrednie przełożenie na spadek efektywności wyciskania. Co więcej, pośrednio przyczynia się również do uszkodzeń części roboczych. Jeżeli mikrootwory sita są niedrożne, sok nie może przez nie przepływać, zostając wewnątrz korpusu roboczego. W konsekwencji zmniejsza się tempo wyciskania (wyciskarka nie nadąża przefiltrować sok przez pozostałe jeszcze drożne otwory), część soku nie zostaje odfiltrowana i wydostaje się z miąższem, co oznacza gorszy uzysk soku. Co więcej, wewnątrz wyciskarki zwiększa się ciśnienie, które obciąża części robocze i może być przyczyną ich awarii. Takie zjawiska występują w przypadku wszystkich wyciskarek – zarówno poziomych, jak i pionowych, bez znaczenia na model, markę, czy jakikolwiek inny parametr.

Dlatego też warto szczególnie dbać o drożność mikrootworów sita i nie dopuścić do ich zatkania. Poniżej zamieszczamy 4 wskazówki, które nam w tym pomogą:

46169-sito-sana-808
46169-sito-sana-808

1. Spójrz na sito „pod światło”

Nawet jeżeli myjesz sito zawsze po skończeniu użytkowania i wydaje się ono czyste, część mikrootworów może być niedrożna. Najlepszym sposobem na sprawdzenie jest przytrzymanie sita pod światło i przyjrzenie się, czy mikrootworki je przepuszczają. Jeśli nie – oznacza to, że są zatkane. Takie zjawisko ma miejsce zwłaszcza w przypadku sit o drobnych otworach – mniejsze mikrootwory łatwiej ulegają zatkaniu.

46170-cisteni-sita
46170-cisteni-sita

2. Pamiętaj, aby myć sito zaraz po wyciskaniu

Jeżeli pozostawimy sito nieumyte i nieosuszone, drobinki włókna i osadu zasychają na jego powierzchni i wewnątrz mikrootworów. Taki zaschnięty osad bardzo ciężko usunąć. Dlatego też najlepszym sposobem jest niedopuszczanie do jego powstania, tj. mycie sita „na świeżo” zaraz po wyciskaniu soku. W wyjątkowych przypadkach można pozostawić części robocze zanurzone w wodzie, aż do późniejszego mycia.

46172-citroclean
46172-citroclean

3. Jak udrożnić zatkane sito.

Jeżeli zauważysz, że mikrootwory sita są zatkane, zanurz sito na kilka godzin w roztworze wody z octem winnym lub kwaskiem cytrynowym. Po namoczeniu, wyszoruj perforowaną powierzchnię przy pomocy szczoteczki, dołączonej w zestawie. Więcej na temat sposobów czyszczenia sita i pozostałych elementów roboczych piszemy w artykule „Tajniki mycia wyciskarek”.

46171-cisteni-odstavnovace
46171-cisteni-odstavnovace

4. Zawsze wycieraj części robocze wyciskarki do sucha

W wodzie znajduje się spora zawartość minerałów, które zasychając tworzą osad. Jeżeli pozostawimy części robocze wyciskarki po umyciu mokre, po jakimś czasie zauważymy, że na ich powierzchni pojawił się biały nalot. Aby tego uniknąć zawsze po umyciu warto osuszyć je ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką.

Jak wybrać wyciskarkę najprostszą do mycia?

Jeżeli szybkość i łatwość mycia wyciskarki jest dla Ciebie ważną kwestią warto zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupie odpowiedniego modelu. Generalnie znacznie lepiej w tej kwestii wypadają wyciskarki poziome, gorzej natomiast modele pionowe oraz dwuślimakowe. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszym artykule: "Która wyciskarka jest najłatwiejsza do mycia?".

čištění odšťavňovače

Opublikowany: 10. Październik 2018