###message

Tajniki mycia wyciskarek cz.2

Wiele osób pyta nas – co zrobić, gdy na częściach roboczych wyciskarki pojawił się osad? Jak go skutecznie usunąć? Jakich naturalnych środków użyć? W drugiej części naszego poradnika podpowiadamy jak sobie radzić z uporczywymi zabrudzeniami wyciskarek…

Uporczywy brązowy osad

Brudna wyciskarka

Częstym zjawiskiem, które zgłaszają nasi Klienci, jest pojawianie się charakterystycznego brązowego, mineralnego osadu na częściach ich wyciskarek.

Osad ten to zaschnięta organiczna pozostałość po wyciskaniu soku. Może pojawić się na każdej wyciskarce, niezależnie od modelu, budowy, parametrów. Pojawia się stopniowo i trudno go usunąć podczas normalnego mycia.

Dlaczego należy unikać osadu?

Brązowy osad na częściach wyciskarki jest nie tylko nieestetyczny, ale i niehigieniczny. Wyciskanie soku na wyciskarce, której części są pokryte warstwą osadu, powoduje, że jego drobinki odkruszają się i przedostają do soku, który później wypijamy.

Ponadto osad przekłada się również na krótszą żywotność wyciskarki (podobnie jak kamień w przypadku pralek, czajników, czy ekspresów do kawy). Zatyka mikrootwory sita wyciskarki, przez co spada jego wydajność, tj. zdolność odprowadzenia soku, co przekłada się na wzrost ciśnienie wewnątrz modułu roboczego, co z kolei  może skutkować awariami. Ponadto twardy osad działa niczym papier ścierny – szlifuje i rysuje powierzchnie części roboczych podczas pracy wyciskarki.

Co powoduje powstanie osadu?

Przyczyny powstawania mineralnego osadu na częściach wyciskarek są następujące:

 • wyciskarka nie zostanie umyta „na świeżo” zaraz po wyciśnięciu soku;
 • wyciskarka została „przepłukana na biegu” (lub nie) i pozostawiona do następnego wyciskania soku za kilka godzin;
 • części robocze wyciskarki zostały pozostawione zanurzone w wodzie na kilka godzin;
 • pobieżne mycie wyciskarki;
 • mycie wyciskarki w twardej wodzie i niedokładne osuszenie części.

Jak widać, powstawania osadu można uniknąć – wymaga to jednak naszej pracy i skrupulatności. Zdarza się jednak, że przez pośpiech lub natłok codziennych obowiązków każdorazowe mycie wyciskarki zostawiamy na później. Wówczas pojawia się kłopotliwy osad. Co wtedy zrobić?

Środki chemiczne

Środki chemiczne

Oczywiście są środki chemiczne (wybielacze, odkamieniacze etc.), które skutecznie poradzą sobie z osadem. Nawet jeżeli obawiamy się ich stosowania możemy zneutralizować ich działanie.

Boisz się chemicznych środków czyszczących?

Po wymyciu części wyciskarki przy pomocy środka chemicznego, można skutecznie  zneutralizować jego pozostałości, płucząc części w wodze z dodatkiem łyżki stołowej sody oczyszczonej.

Naturalne metody usuwania osadu

Soda oczyszczona

Jeżeli jednak konsekwentnie nie chcesz stosować środków chemicznych, wówczas możesz użyć metod poniżej:

 Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu jest królową wśród naturalnych środków czyszczących skamieniały osad. Naturalnym – ponieważ jest to związek chemiczny występujący zarówno w naszym organizmie, jak i w naturze (wody słone i słodkie, złoża mineralne). Ma wiele zastosowań i właściwości. Do czyszczenia można używać jej w różnych konfiguracjach i różnych proporcjach, w zależności od tego z jak grubą warstwą osadu mamy do czynienia.

Pasta sodowa

Zobacz jak wygląda sito wyciskarki przed i po zastosowaniu pasty sodowej:

 Mycie wyciskarki

Składniki:

 • Soda oczyszczona
 • Woda

Jak to zrobić?

 1. Przygotuj niezbędne narzędzia - w tym odpowiednie naczynie i szczoteczkę do czyszczenia.
 2. Wsyp porcję sody oczyszczonej do naczynia.
 3. Dodaj niewielką ilość wody i wymieszaj, tak, aby powstała pasta.
 4. Nałóż porcje pasty na szczoteczkę i szoruj nią w miejsca, na których znajduje się osad.
 5. Starannie opłucz części wodą, po skończonym zabiegu.
 Mycie wyciskarki

Kąpiel w coli

Zobacz efekty kąpieli:

 Mycie wyciskarki

Składniki:

 • Coca-cola (albo podobne)
 • Soda oczyszczona

Jak to zrobić?

 1. Wlej sporą ilość napoju do naczynia, tak, aby móc zanurzyć w niej części.
 2. Dodaj sodę oczyszczoną.
 3. Zanurz części i pozostaw na kilka godzin (ew. przez noc).
 4. Część osadu powinna rozpuścić się.
 5. Jeżeli widzisz, że część osadu nadal pozostała na częściach, możesz spróbować dodatkowo wyszorować go szczoteczką. Będzie rozmiękczony, powinien więc dać się łatwiej usunąć.

 

 Mycie wyciskarki

Kąpiel sodowo-kwaskowa

Zobacz jak wygląda sito wyciskarki przed i po kąpieli sodowo-kwaskowej:

 Mycie wyciskarki

Składniki:

 • Woda
 • Soda oczyszczona
 • Kwasek cytrynowy

Jak to zrobić?

 1. Wlej sporą ilość wody do naczynia.
 2. Dodaj sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy.
 3. Zanurz części i pozostaw na kilka godzin (ew. przez noc).
 4. Część osadu powinna rozpuścić się.
 5. Jeżeli widzisz, że część osadu nadal pozostała na częściach, możesz spróbować dodatkowo wyszorować go szczoteczką. Będzie rozmiękczony, powinien więc dać się łatwiej usunąć.
 Mycie wyciskarki

Pomarańczowe przebarwienia

Oprócz brązowego osadu, na białych lub kremowych częściach roboczych wyciskarek, mogą niekiedy pojawiać się pomarańczowe przebarwienia. Są one spowodowane naturalnymi pigmentami zawartymi zwłaszcza w marchwi. Przebarwienia te, oprócz kwestii estetycznych, nie są szkodliwe, ani dla wyciskarki, ani użytkownika.

Co więcej, jest prosty sposób na ich usunięcie – wystarczy dowolny olej roślinny i ręcznik papierowy. Skrapiamy fragment ręcznika olejem i przecieramy przebarwione miejsca. Pigment powinien łatwo zejść, zwłaszcza jeżeli powstał niedawno.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam w walce z uporczywymi zabrudzeniami wyciskarek. Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości, służymy poradą: 42 252 96 60 lub pl‌‌M‌‌eujuicers.com.

Opublikowany: 23. Czerwiec 2017