Czy nie przesadzasz z przygotowaniem owoców i warzyw na sok?

Wielu z nas odkłada wyciskanie soku „na później” ze względu na żmudne przygotowywanie składników na sok. Mycie, obieranie, usuwanie ogonków, krojenie – wszystkie te czynności zajmują czas, którego często nie mamy. Warto przyjrzeć się im – być może uda nam się zaoszczędzić kilka minut. Oto 5 porad, które pomogą przyspieszyć wyciskanie soku.

36885-burak
36885-burak

1. Nie musisz obierać marchwi, buraków, ogórków, ani ziemniaków.

Nie musisz używać obieraczki do tych warzyw – zwłaszcza, jeżeli są ekologiczne. Wystarczy je tylko dokładnie wyszorować, usuwając brud i ziemię. Warto również odciąć górną i dolną końcówkę, zwłaszcza u marchwi i buraków. Te ostatnie potrafią mieć wyjątkowo twardy czubek, który może nawet uszkodzić wyciskarkę. Marchew natomiast niekiedy ma gorzkie końcówki, które mogą pogorszyć smak soku.

36886-jablka
36886-jablka

2. Nie musisz usuwać gniazda nasiennego jabłek, gruszek itp.

Gniazdo nasienne również ma pewną (niewielką) ilość soku. Pozostawiając je do wyciskania, uzyskamy minimalnie lepszą wydajność. Pamiętaj jednak, że pestki zawierają śladowe ilości cyjanku, nie należy więc wyciskać ich przy pomocy sokowirówki, czy blendować w blenderze, bo urządzenia słabo oddzielają (albo wcale) miąższ od soku. Wyciskarki wolnoobrotowe razem z odpadami (włókno) usuwają też cyjanek z pestek. Podobno dopiero spożywanie 8-10 jabłek razem z pestkami może źle wpłynąć na nasz organizm, natomiast mniejsze dawki są niegroźne. Pamiętaj natomiast, aby usunąć ogonki jabłek i gruszek, bo są bardzo twarde i mogłyby zaszkodzić wyciskarce.

36887-porzeczki
36887-porzeczki

3. Nie musisz usuwać szypułek truskawek czy łodyżek porzeczki.

Usuwanie szypułek z truskawek, czy poziomek jest pracochłonne. Tak samo, jak obrywanie porzeczek z kiści. Co jednak może Was zaskoczyć to fakt, że usuwanie tych części owoców, ma negatywny wpływ na sam proces wyciskania. Dzieje się tak, ponieważ truskawki, porzeczki i ogólnie owoce jagodowe są same w sobie bardzo miękkie, a co za tym idzie, mają tendencję do zapychania wyciskarki. Włókno zawarte w szypułkach i ogonkach zapobiega zapychaniu i ułatwia wyciskanie miękkiego miąższu.

36890-kiwi
36890-kiwi

4. Nie musisz obierać kiwi ze skórki.

Pewnie większość z Was przyzwyczajona jest do usuwania ciemnej skórki kiwi pokrytej delikatnymi „włoskami”. Nie jest to konieczne. Skórka kiwi nie zawiera szkodliwych substancji, a jej zaletą jest ułatwianie wyciskania – podobnie jak szypułki truskawek, czy łodyżki porzeczki. Wystarczy ją dokładnie wyszorować, aby usunąć zabrudzenia. Bez obaw – dobrej klasy wyciskarka razem z odpadami usunie włókno skórki i jej włoski.

36889-wyciskanie-soku
36889-wyciskanie-soku

5. Wyściel naczynie na odpady jednorazową torebką foliową.

Ten sprytny trik pozwala zaoszczędzić czas opróżniania i mycia naczynia na odpady. Możesz to zrobić zarówno, jeżeli używasz sokowirówki z osobnym pojemnikiem na miąższ, jak i wyciskarki wolnoobrotowej. Pamiętaj też, że taki, zebrany w torebce, miąższ możesz zamrozić i zużyć później do zrobienia zupy albo chociażby ciasta marchewkowego.

Opublikowany: 2. Luty 2018