###message

Zrób to sam: domowy balsam konopny

Bardzo prosty do zrobienia balsam, który doskonale nawilży suchą, wrażliwą skórę.

27624-d5531880722097ff0a2a5c208ac879cfa474cdde1cf696256cpimgpsh_fullsize_distr
27624-d5531880722097ff0a2a5c208ac879cfa474cdde1cf696256cpimgpsh_fullsize_distr

W ostatnim czasie olej z konopi stał się bardzo popularny jako suplement diety i do stosowania miejscowego na zdrową skórę. Zawdzięcza to bardzo wysokiej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych linolowego i alfa-linolowego. Te składniki nawilżają i natłuszczają skórę, a co więcej są szczególnie skuteczne w leczeniu objawów łuszczycy, egzemy i wysypki. Olej konopny, spożywany regularnie, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza blaszkę miażdżycową i obniża ciśnienie krwi.

Idealny dla wrażliwej skóry

Czysty olej z nasion konopi – tj. bez jakichkolwiek konserwantów czy innych dodatków – jest szczególnie dobry dla wrażliwej, przesuszonej skóry, podatnej na podrażnienia. Można z niego, w łatwy sposób zrobić balsam i aplikować na powierzchnię skóry całego ciała, nawet twarzy. 

27621-sana-oil-extractor-2
27621-sana-oil-extractor-2

„Najświeższy jest zawsze najlepszy” - wyciśnij olej konopny

Podstawą balsamu konopnego jest olej z nasion konopi. Powinien on być maksymalnie świeży, tłoczony na zimno, nierafinowany – aby zawierał jak najwięcej substancji odżywczych znajdujących się w nasionach konopi. Olej konopny nie może być w żaden sposób przetworzony i nie powinien zawierać jakichkolwiek dodatków, chociażby konserwantów – musi być 100% czysty.

Jeżeli posiadacie prasę do oleju Sana EUJ-702 możecie wytłoczyć samemu taki właśnie, czysty, świeży, najlepszej jakości olej konopny. Proces tłoczenia jest prosty, a tłoczenie 700g nasion zajmuje tylko 15min. Zgodnie ze złotą zasadą zielarstwa „najświeższy jest zawsze najlepszy”, wyciśnij tylko taką porcję oleju, jaką zużyjesz do przygotowania świeżej porcji balsamu. Starszy, dłużej przechowywany olej nie będzie już równie wartościowy, co świeżo wytłoczony – nie warto więc robić zapasów.

Jak to zrobić: balsam konopny

Składniki:

  • Nasiona konopi (zalecamy niełuskane, ale mogą też być łuskane),
  • Wosk pszczeli (dostępny w postaci granulek w ekologicznych drogeriach)

Ilość składników zależy od tego, ile balsamu chcesz przygotować.

  1. Przy pomocy prasy do oleju Sana wytłocz olej z ok. 700g nasion konopi (jeżeli chcesz więcej balsamu, użyj więcej nasion i odwrotnie). Wystarczy wsypać nasiona do misy zasypowej i poczekać kilkanaście minut, aż prasa wytłoczy z nich olej.
  2. Przelej olej do garnka.
  3. Wsyp wosk pszczeli, w proporcji 4 porcje oleju do 1 porcji wosku. Jeżeli wolisz, aby balsam był bardziej kremowy, możesz użyć proporcji 1:6.
  4. Podgrzej mieszankę w kąpieli wodnej (albo na bardzo małym ogniu), mieszając, aż wosk roztopi się i połączy z olejem.
  5. Przelej mieszankę do słoiczka i odstaw, by schłodziła się i zastygła.
  6. Pamiętaj, aby podpisać słoik nazwą balsamu i datą produkcji.

Jak używać?

Nakładaj na bardzo suche obszary skóry i lekko masuj. W przeciwieństwie do wielu innych olejów, olej konopny nie jest komedogenny, co oznacza, że nie zatyka porów i może być z powodzeniem stosowany na skórę twarzy.

Tak przygotowany balsam powinien zachować swoje właściwości przez 6-12 miesięcy. Przechowuj go w chłodnych, suchym, nienasłonecznionym miejscu. Zalecamy robić mniejsze porcje, ale częściej, niż większą ilość „na zapas”.

Zrób to sam: domowy balsam konopny

Krista pokazuje jak łatwo zrobić domowy balsam konopny:

Opublikowany: 29. Marzec 2017