###message

Jak wyciskać sok z miękkich owoców, na przykład ananasów przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej?

Owoce miękkie są bardzo trudnym do wyciskania rodzajem surowców. Najtrudniejszym z nich jest chyba ananas, ale brzoskwinie, morele, czy przejrzałe gruszki też nastręczają problemów. Owoce te sprawiają kłopoty praktycznie każdej wyciskarce, nawet tej „najlepszej”, tj. Angel. Przedstawiamy kilka porad, których zastosowanie ułatwi to trudne zadanie.

Dlaczego ananas jest taki problematyczny?

 Sok z miękkich owoców

Wyciskarkom wolnoobrotowym (niezależnie od modelu) najtrudniej jest wyciskać owoce o miękkim miąższu i dużej soczystości. Ananas właśnie taki jest. Posiada miękkie włókno, które łatwo zapycha mikrootworki sita wyciskarek, utrudniając odprowadzenie soku. Co więcej, jego sok mocno się pieni.

Wyciskanie soku z ananasa, czy innych miękkich owoców, nie jest niemożliwie, ale jest trudne i może zniechęcić. Jest kilka trików, które możemy zastosować, aby wyciskanie ananasa się udało. Oto one:

38129-pexels-photo-139260
38129-pexels-photo-139260

1. Nie wyciskaj przejrzałych ananasów

Przejrzałe owoce (ananasy, gruszki, jabłka itp.) są znacznie trudniejsze do wyciskania, ze względu na wspomnianą już miękkość miąższu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby owoce do wyciskania były twarde i jędrne – nieprzejrzałe, a nawet lekko niedojrzałe. W przypadku ananasa dobrze jest, aby był nieco zielonkawy od góry, miał jasnożółty miąższ.

38130-depositphotos_2692570_original
38130-depositphotos_2692570_original

2. Krój ananasa na małe kawałki

W przypadku miękkiego surowca szczególnie ważne jest nieprzeładowywanie. Im mniejszą porcję surowca będzie miała wyciskarka do przerobienia na raz, tym łatwiej jej będzie ją efektywnie wycisnąć. Miąższ nie będzie się gromadził w korpusie, sito będzie miało większe szanse na nadążenie z odfiltrowaniem. Pokrój miąższ ananasa w kostkę o boku 2cm i wkładaj do wyciskarki po 2-3 kostki na raz. Zaczekaj, aż wyciskarka wyciśnie jedną porcję, przed podaniem następnej.

38131-ananas-a-angel
38131-ananas-a-angel

3. Nie przejmuj się pianą

Wyciskanie ananasa zawsze wiąże się z powstaniem sporej warstwy piany – taka specyfika tego owocu. Bynajmniej nie oznacza to, że wyciskarka działa nieprawidłowo albo owoc jest zepsuty. Jeżeli wolisz pić sok bez piany – po prostu przelej go przez sito zewnętrzne, które zazwyczaj znajduje się w zestawie z wyciskarką

38136-1
38136-1

4. Wyciskaj w towarzystwie innych surowców

Miękki surowiec najlepiej jest wyciskać razem z twardszym, np. marchwią, wówczas jej włókno będzie „popychało” miękki miąższ ananasa i chroniło przed zatorem. Pamiętaj o właściwej kolejności – zawsze zaczynaj wyciskanie od miękkiego surowca, a kończ twardszym.

38132-5570-pusher-with-seal
38132-5570-pusher-with-seal

5. Użyj popychacza z uszczelką

Niektóre dobrej klasy wyciskarki do soków (np. Sana EUJ-707) wyposażone są w popychacz z końcówką otoczoną uszczelką. Chociaż z pozoru może wydawać się to niepotrzebnym gadżetem, to jest bardzo pomocnym rozwiązaniem przy wyciskaniu miękkich owoców, jak cytrusy, czy ananasy. Uszczelka  zwiększa skuteczność popychania surowca w głąb korpusu i chroni przed cofaniem miąższu „do góry” tuby wsadowej. Uważaj tylko, aby używać jej ostrożnie – popychając surowiec w tempie pracy wyciskarki.

Uwaga: W przypadku wyciskarek takich jak Angel możesz dokupić popychacz z uszczelką jeżeli wiesz, że będziesz wyciskał pomarańcze, ananasy albo podobne soczyste surowce. W tym celu odwiedź nasz dział części zamiennych i akcesoriów.

38133-21380-sp_angel-coarsescreen
38133-21380-sp_angel-coarsescreen

6. Załóż sito o większych otworach

Podobnie jak w przypadku popychacza z uszczelką, sito o większych otworach stanowi cenne wyposażenie lepszych wyciskarek soków. Jest bardzo przydatne do wyciskania pomidorów, owoców cytrusowych i ananasów. Dzięki większej gradacji otworów sito nie zapycha się w takim stopniu, jak to o drobniejszych otworach i łatwiej odprowadza sok. Wyciskarki typu Sana EUJ-707, czy pionowa wyciskarka Omega VRT mają w zestawie podstawowych dwa zamienne sita – o większych i mniejszych mikrootworach, których można używać zamiennie zależnie od rodzaju wyciskanego surowca. W przypadku niektórych wyciskarek np. Angel – można dodatkowo dokupić sito o większych mikrootworach, jeżeli planujemy wyciskać sporo cytrusów, czy innych soczystych owoców.

Opublikowany: 26. Luty 2018