Która wyciskarka jest najłatwiejsza do mycia?

Niestety nie ma wyciskarek, które można myć w zmywarce. Każdą musimy umyć ręcznie. Jeżeli więc wybierzemy model kłopotliwy w myciu istnieje duże ryzyko, że będzie nas zniechęcał do korzystania z niego i zwiększał prawdopodobieństwo zaprzestania wyciskania soków.

Jest wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wyciskarki. Jak dobrze wyciska? Czy jest niezawodna? Czy nie jest zbyt droga? Jakie ma funkcje? Czy jest łatwa w obsłudze? Jedną z kwestii, o której niekiedy zapominamy jest łatwość i szybkość mycia wyciskarki po skończeniu użytkowania. Nasz entuzjazm wobec nowego sprzętu i wyciskania soków może szybko opaść, jeżeli okaże się, że mycie wyciskarki jest kłopotliwe i zajmuje sporo czasu. Warto przemyśleć ten aspekt, zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Poniżej zamieszczamy ranking wyciskarek do soków według łatwości ich mycia, aby był dla was małą „ściągą” przy wyborze odpowiedniej wyciskarki.

Oczywiście pamiętaj, że ten ranking dotyczy tylko jednego aspektu – mycia. Nie uwzględnia pozostałych kwestii jak wydajność, czy niezawodność.  Ponadto, zestawienie to ma charakter subiektywny – powstało w oparciu o nasze własne doświadczenia i odczucia. Być może niektórzy z Was będą innego zdania, być może dla części z Was kwestia mycia nie ma znaczenia.

26055-sana-juicer-red
26055-sana-juicer-red

Miejsce 1: Poziome wyciskarki do soków

Sana EUJ-707, Omega 8006, Vidia SJ002 i tym podobne.

Ten typ wyciskarek do soków jest absolutnie najprostszy pod względem budowy, obsługi i mycia, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Swoją prostotę zawdzięcza m.in.

  • małej liczbie elementów,
  • małej powierzchni sita,
  • braku zakamarków,
  • braku uszczelek (które trzeba byłoby demontować do mycia), 
  • braku drobnych części (które łatwo zgubić).

Mycie poziomych wyciskarek do soków zajmuje około 3-4minut (przy dużej dokładności).

26057-euj808-orange
26057-euj808-orange

Miejsce 2: Pionowe wyciskarki soku

Omega VRT352F, Sana EUJ-808, Omega VSJ843RS i tym podobne...

Przepaść pomiędzy miejscem 1 a miejscem 2 w tym rankingu jest niestety duża. Wyciskarki pionowe są wyraźnie bardziej pracochłonne w myciu i składaniu.

  • Mają więcej części o bardziej skomplikowanej budowie,
  • dużo więcej zakamarków gdzie miąższ lubi się gromadzić,
  • mają sporo uszczelek, które trzeba demontować do mycia i starannie umyć (bo inaczej mogą spleśnieć),
  • mają sito o dużej powierzchni (co oznacza więcej szorowania).

Pewnym ułatwieniem wyciskarek pionowych jest funkcja przepłukania na biegu, która nieco oczyszcza korpus i sito z zalegających resztek miąższu. Niestety przepłukiwanie na biegu nie usuwa miąższu gromadzącego się w zakamarkach (zwłaszcza przy otworze wylotu miąższu) i nie „zwalnia” nas z konieczności dokładnego umycia wszystkich części. Ogólnie mycie wyciskarki pionowe (niezależnie od modelu) zajmuje około 10 minut i nie należy do przyjemności.

26058-omega-twn32r-assembly
26058-omega-twn32r-assembly

Miejsce 3: Dwuślimakowe wyciskarki soku

Angel 7500, Green Star Elite i tym podobne...

Wśród wyciskarek dwuślimakowych mamy dwa typy pod względem budowy, z których każdy ma swoje mankamenty jeżeli chodzi o mycie.

Wyciskarki Angel, które są najlepszymi wyciskarkami dwuślimakowymi, mają duże sito, które jest najbardziej niewdzięcznym zadaniem w całym procesie czyszczenia. Sito to ma dużą powierzchnię i mnóstwo bardzo drobnych mikrootworów, które należy udrożnić podczas mycia. Jeżeli to zaniedbamy, drobne włókna zaschną w mikrootworach zatykając je, co skutkuje spadkiem wydajności wyciskarki.

Natomiast wyciskarki dwuślimakowe Green Star, czy Omega TWN mają ogólnie skomplikowaną budowę, która przekłada się zarówno na czasochłonne mycie, jak i na problematyczny, niewygodny montaż.   

Generalnie na mycie wyciskarki dwuślimakowej trzeba zarezerwować ok. 15minut i należy poświęcić temu zadaniu sporo uwagi.

26059-vidia-cj-001_01
26059-vidia-cj-001_01

Miejsce 4: Sokowirówki

Na przykład: sokowirówka Magimix Le Duo XL.

Sokowirówki mają niewiele części do mycia, to jednak są one duże – znacznie większe, niż części wyciskarek. Najbardziej problematycznym elementem jest oczywiście sito, które zbudowane jest zazwyczaj ze stalowej mikrosiatki pełnej drobniuteńkich mikrootworów. Pod wpływem wysokich obrotów włókna surowca zapychają mikrootwory.  Trzeba sporo wysiłku i szorowania specjalną szczotką, aby usunąć zalegające włókna. Należy pamiętać, że jeżeli ich nie usuniemy, to zaschną wewnątrz mikrootworów skutecznie je blokując. Przez to sokowirówka będzie tracić swoją wydajność (skuteczność wyciskania). Jeszcze jedna uwaga – sito sokowirówki często posiada drobne ostrza, o które łatwo się skaleczyć podczas mycia, dlatego należy zachować ostrożność.

Opublikowany: 30. Styczeń 2017