Praktyczne porady dla użytkowników wyciskarki lub sokowirówki
Wyciskanie soku jest proste, ale warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą nam uzyskać lepsze rezultaty.
Jakie owoce i warzywa należy kupować?
- Kupuj w sezonie. Owoce kupowane poza właściwym dla nich sezonem zwykle pochodzą z dalekich krajów, pokonują więc długą drogę zanim trafią do Ciebie. Są zbierane i wysyłane nie w pełni dojrzałe, przez co brak im cech charakterystycznych dla dojrzałych, dorodnych owoców: barwy, smaku i zapachu.
- Kieruj się zmysłami, kiedy wybierasz owoce w sklepie czy na straganie. Zapach, dotyk, wygląd – wszystkie te cechy powiedzą Ci czy owoc jest dojrzały i smaczny, czy przeciwnie kwaśny, niedojrzały i nijaki.
- Szukaj właściwego dla Ciebie owocu, aż go znajdziesz. Fakt, że jakieś owoce są mniej popularne w danym okresie i trudniej dostępne może wynikać z tego, że nie jest na nie sezon i dlatego brak ich w sklepach w tym czasie.
- Uważaj na pleśń na owocach. Starannie obejrzyj je, czy nie widać na nim śladów pleśni. Nigdy nie kupuj owoców ze śladami pleśni !
- Kupuj owoce, które wyglądają naturalnie. Nie wybieraj owoców, które wyróżniają się swoim wyglądem, kolorem, wielkością, zapachem. Na przykład, nie kupuj zielonych truskawek.
- Zwracaj uwagę na plamy, obicia i otarcia skórki, które wskazują, że owoce były niewłaściwie zabezpieczone podczas transportu i przechowywania.
- Oceniaj owoce po zapachu. Niektóre owoce mają charakterystyczny zapach, kiedy są dojrzałe. Np. melony Cantalupa czy Kasaba. Inne z kolei mogą nabierać kwaśnego zapachu z chwilą, kiedy zaczynają się psuć.
- Dotknij owocu, który masz zamiar kupić, ale zrób to delikatnie, aby go nie uszkodzić. Twarde owoce jak jabłka czy gruszki powinny być „twarde“ w dotyku. W przypadku brzoskwiń i śliwek z kolei, oraz innych owoców o miękkim miąższu, powinieneś wyczuć tę miękkość w dotyku. owoce ogolne
- Wybieraj owoce oferowane luzem na półkach, w skrzynkach czy kartonach, a nie te które są zapakowane w pojemniki, folię, siatki czy pudełka. Wiadomo, że od jednego zgniłego owocu potrafi się zepsuć kilka innych, a rzadko się zdarza, aby w zbiorczym opakowaniu wszystkie owoce były zdrowe.
- Podnieś torbę z kupionymi owocami. Jeżeli masz wrażenie, że jest dość ciężka w stosunku do ilości ( objętości ) owoców, to znaczy, że dokonałeś dobrych zakupów !
Jak myć owoce i warzywa
- Zbierz razem wszystkie owoce i warzywa, które zamierzasz umyć i umieść je na blacie obok zlewozmywaka.
- Jeżeli korzystasz z sita, umieść je na zlewozmywaku.
- Odkręć letnią albo chłodną wodę. Nigdy nie używaj wody gorącej ani bardzo zimnej.
- Zanurz owoce i warzywa pod wodę. Do mycia niektórych warzyw, na przykład ziemniaków, które rosną w ziemi, warto użyć odpowiedniej szczotki. Zwróć uwagę, aby nie była zbyt twarda, gdyż może uszkodzić skórkę warzyw.
- Po umyciu upewnij się, że wśród owoców i warzyw nie pozostały żadne resztki ziemi, brudu, piasku czy innych zanieczyszczeń.
- Odkrój fragmenty owoców i warzyw, na których widzisz uszkodzenia mechanicznie. Wyrzuć nadpsute sztuki.
Jak przygotować owoce i warzywa do wyciskania soku
- Jeżeli chcesz wycisnąć owoce o twardej, niejadalnej skórce, takie jak arbuzy, mango, melony czy ananasy, zawsze obierz je ze skóry przed wyciskaniem.
- Owoce cytrusowe należy także koniecznie obrać ze skórki przed wyciskaniem.
- W przypadku owoców z pestkami i twardymi nasionami, takimi jak brzoskwinie, nektarynki, śliwki, mango, morele i wiśnie, należy przed wyciskaniem usunąć pestki.
- Zawsze rozkrój owoce takie jak jabłka czy gruszki, ponieważ często zdarza się, że ich gniazda nasienne są spleśniałe.
- Do krojenia jabłek przyda się specjalna krajalnica, która jednym ruchem podzieli jabłko na 8 cząstek mieszczących się do otworu wsadowego wyciskarki. Możesz ją kupić w wiekszości hipermarketów.
- Twardy surowiec (np. marchew) lepiej jest kroić na drobniejsze kawałki – pozwala to wycisnąć więcej soku oraz umożliwia łatwiejsze wkładanie surowca do otworu wsadowego wyciskarki.
Porady dla użytkowników wyciskarki
- Najlepiej używać świeżych owoców i warzyw. Przechowywanie powoduje wysychanie zawartych w nich soków i utratę składników odżywczych.
- Miej świadomość, że świeży sok nigdy nie będzie miał takiej samej konsystencji i smaku co soki kupne z kartonów. Będzie gęstszy, bardziej esencjonalny i znacznie zdrowszy.
- Struktura owoca zmienia się podczas długotrwałego przechowywania, sok wyparowuje, owoc kurczy się i staje się lżejszy. Trudniej wycisnąć z niego sok i jest go mniej.
- Pamiętaj zasadę – im wolniej wyciskasz tym lepsze efekty uzyskasz. Pozwól, aby to wyciskarka wyznaczała tempo wyciskania i dostosuj do niego tempo podawania surowca.
- Banany, kiwi i inne owoce o podobnej konsystencji (miękkie, mączyste) lepiej jest homogenizować (poziome wyciskarki soków mają tę funkcję), gdyż nie da się wycisnąć z nich klarownego soku.
- Suchy miąższ, będący "odpadami" po wyciskaniu soków można użyć np. jako składnik zup lub do zrobienia ciasta marchewkowego.
- Lepiej jest drobniej kroić twardy surowiec – uzyskujesz lepsze rezultaty wyciskania i łatwiej jest wrzucać mniejsze kawałki do wyciskarki soku.
- Wyciskarka wyciśnie więcej soku z tzw. zieleniny (warzyw liściowych i ziół) jeżeli namoczysz zieleninę w wodzie na noc przed wyciskaniem.
- Jeżeli wyciskasz miękki surowiec, który ma tendencję do zapychania wyciskarki, dobrze jest wrzucić klika kawałków twardszego surowca dla przetkania (albo wrzucać naprzemiennie).
- Podczas homogenizacji i mielenia – (funkcje te posiadają wyciskarki do soków typu Sana EUJ-707 i Omega 8006/8004) dla uzyskania lepszych efektów przepuść surowiec przez wyciskarkę dwukrotnie.
- Po każdym użyciu wyciskarki konieczne umyj jej robocze części w ciepłej wodzie z dodatkiem ładogodnego detergentu. Pozwoli to uniknąć powstawania brązowego osadu na częściach i zatykania sita.
Porady dla użytkowników sokowirówki
- Raz w miesiącu zanurz sito sokowirówki przez 5-10 minut w occie winnym, aby pozbyć się powstałego osadu.
- Im wolniej wyciskasz surowiec tym więcej soku uzyskasz (dotyczy to również sokowirówek o dużym otworze wsadowym).
- Aby później łatwiej oczyścić sokowirówkę, wyściel wnętrze jej zbiornika na miąższ plastikową torbą foliową jednorazowego użytku.
- Umyj sokowirówkę zaraz po skończeniu wyciskania – zaschnięty miąższ jest trudniejszy do usunięcia.
- Pij sok zaraz po jego wyciśnięciu – składniki odżywcze w nim zawarte szybko się utleniają i giną.
- Sokowirówka może drgać, jeżeli nie została właściwie złożona albo jeśli sito nie jest w odpowiedniej pozycji.
- Podczas montowania sokowirówki upewnij się, że sito jest na właściwym miejscu.
Opublikowany:
29.
Październik
2015