Pyszne przepisy z użyciem wyciskarki Sana - część 10

W Nowym Roku warto zadbać o swój organizm i o to, co jemy. Jako pierwszy krok, proponujemy oczyszczający, odżywczy sok z buraków i cytrusów. Dla tych zaś, którzy nie wyobrażają sobie życia bez odrobiny słodyczy mamy pyszną, a zarazem zdrowszą alternatywę jabłecznika. Wszystko to zrobimy z pomocą naszej wyciskarki...

Sok oczyszczający

Sok oczyszczający - składniki

W Nowym Roku, wiele osób cierpi na poświąteczne przejedzenie i zimową chandrę. Warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu z toksyn i nadmiaru pokarmu. Skuteczną, a zarazem dość prostą metodą jest picie co rano oczyszczającego soku z trzech pysznych składników.

Składniki:

  • 2 duże buraki,
  • 2 różowe grejfruty,
  • 2 cytryny (lub limonki)

Wykonanie:

Sok oczyszczający - przygotowanie

Wycisnąć używając wyciskarki Sana z założonym sitem o małych otworach (do klarowniejszych soków), na przemian po kawałku każdego z owoców. Wymieszać sok i wypić. Można odstawić go na godzinę (podobno burak jest bardzo silnie pobudzający i niektóre osoby nie powinny pić soku z niego od razu).

Burak oczyszcza nasz układ krwionośny, zawiera dużo żelaza, w połączeniu z owocami zawierającymi dużo witaminy C, da nam duży zastrzyk energii. Dodatkowo burak oczyszcza jelita, co jest dla niektórych ważne po Świętach. Zawarte w grejpfrutach limonoidy pomagają wytworzyć walczący z toksynami enzym, którego wątroba używa do przekształcenia ich w substancje łatwo rozpuszczalne w wodzie. Powoduje to, że są one łatwiej wydalane. Cytryny bądź limonki alkalizują organizm, wspomagając w ten sposób oczyszczanie.

Sok oczyszczający z wyciskarki

Jabłecznik w nowej odsłonie

Jabłecznik lubi każdy, a taki prosty do zrobienia, bez pieczenia, szybki jest świetną alternatywą dla ciężkich ciast.

Składniki na 2 porcje:

  • 4 jabłka, 
  • 2 łyżki substancji żelującej – agar-agar,
  • ¾ szklanki dowolnego mleka roślinnego (użyłam owsianego), 
  • pół łyżeczki cynamonu,
  • 4 ciastka np. typu digestiwe (ja użyłam domowych pełnoziarnistych pierników),
  • ew. cukier.

Wykonanie:

Jabłecznik - przygotowanie

Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki. Używając wyciskarki Sana z założonym wkładem pełnym przecisnąć jabłka na mus. Przełożyć go do garnka, jeśli są mało słodkie dosłodzić do smaku, dodać cynamon, wymieszać. Zagotować, dosypać do niego ok 1,5 łyżki agaru, wymieszać i jeszcze przez chwilę gotować. Ciastka pokruszyć do dwóch foremek, wyłożyć na nie masę jabłkową. Odstawić. Do garnka wlać mleko roślinne, podgrzać – gdy jest mało słodkie można odrobinę dosłodzić. Wsypać ½ łyżeczki agaru, wymieszać, gotować przez kilka minut. Odrobinę mleka wylać na talerzyk, zostawić na chwilę, aż się ściągnie (dzieje się to błyskawicznie), sprawdzić czy jest wystarczająco ścięte, jeśli nie ponownie zagotować mleko i dosypać odrobinę agaru. Zagotować. Agar jest świetną substancją żelującą, zastyga w temperaturze pokojowej, dodatkowo bez straty smaku można masę z nim podgrzewać, doprawiać i dokładać więcej agaru. Mleko wylać na jabłka i zostawić do wystygnięcia. Zjadać gdy będzie całkowicie ścięte i zimne (najlepiej włożyć później do lodówki).

Jabłecznik
Edysqa

O autorce przepisów:

Przepisy te przygotowane zostały przez naszą zaprzyjaźnioną specjalistkę zdrowej kuchni, wegankę oraz znakomitą blogerkę - Edytę, przy wykorzystaniu wyciskarki Sana. Więcej pysznych przepisów na www.cobylonaobiad.blox.pl.

Czytaj inne artykuły link

Opublikowany: 14. Styczeń 2016