###message

Tajniki mycia wyciskarek - część 1

Wyciskanie soku przy pomocy wyciskarki to sama przyjemność, ale jej mycie…niekoniecznie. Niestety jest niezbędne. Dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o myciu wyciskarek. Obal mity na jego temat. Dowiedz się dlaczego mycie wyciskarek jest takie ważne...

Dlaczego mycie wyciskarki jest tak ważne?

Mycie wyciskarki

  1. DLA NASZEGO ZDROWIA - Bo resztki miąższu pozostające w nieumytej wyciskarce są znakomitą pożywką dla bakterii, pleśni i innych drobnoustrojów. Wyciśnięcie soku w nieumytej wyciskarce powoduje przedostanie się ich do soku. Spójrzmy na zdjęcie poniżej – czy ktokolwiek odważyłby się napić soku z tak brudnej wyciskarki?
  2. DLA ZDROWIA WYCISKARKI – Resztki soku i miąższu zasychając wewnątrz wyciskarki tworzą brązowy wapienny osad, który działa jak „papier ścierny”, przyczyniając się do niszczenia części.
  3. DLA LEPSZEJ WYDAJNOŚCI – Jeżeli sito wyciskarki nie zostanie dokładnie umyte po skończeniu wyciskania, wówczas włókna zgromadzone w jego mikrootworach zasychają, zatykając mikrootwory. Sito z zatkanymi mikrootworami nie jest w stanie efektywnie wyciskać soku.
Brudna wyciskarka

Obalmy mity

  1. Nie ma na świecie żadnej wyciskarki, która nie wymagałaby mycia. Każdą wyciskarkę, nawet te najdroższe należy rozłożyć na części po skończeniu użytkowania i starannie umyć.
  2. Żadna wyciskarka nie nadaje się do mycia w zmywarce. Z dwóch powodów. Po pierwsze -wyciskarki posiadają gumowe uszczelki, które niszczą się pod wpływem zbyt gorącej wody i silnych detergentów. Po drugie – zmywarki nie potrafią domywać trudnodostępnych zakamarków poszczególnych części (zwłaszcza wyciskarek pionowych).
  3. Funkcja przepłukiwania na biegu (auto-czyszczenia) nie zastępuje mycia wyciskarki. Pionowe modele wyciskarek często wyposażone są w funkcję „płukania na biegu”. Pozwala ona wypłukać nadmiar nagromadzonego miąższu z wnętrza korpusu wyciskarki. Niestety przepłukanie to jest bardzo pobieżne i nigdy nie usunie drobinek zgromadzonych w zakamarkach.

Wybierając wyciskarkę, zwróć uwagę na łatwość mycia…

Kiedy stajemy przed wyborem wyciskarki soku, warto zastanowić się nad kwestią jej późniejszego mycia. Wyciskarki wygrywające np. w dokładności wyciskania, przegrywają z innymi w kwestii właśnie mycia, czy łatwości obsługi. Dobrze jest, abyśmy byli tego świadomi, niż później zniechęcili się do wyciskania soków ze względu na męczące mycie wyciskarki. Warto zadać sobie pytanie, czy łatwość mycia jest dla mnie istotnym aspektem? Jeżeli nie, to problem rozwiązany. Jeżeli jednak mamy mało czasu, jesteśmy zajęci i zależy nam, aby kwestie ”mniej ciekawe” jak mycie, były ograniczone do minimum, wówczas warto przyjrzeć się wyciskarkom właśnie pod tym kątem.

 

Pracochłonność mycia wyciskarek

Najprostsze pod względem mycia są wyciskarki poziome – niezależnie od ceny, marki, innych parametrów. Dlaczego? Bo mają najprostszą budowę, najmniej części, najmniej uszczelek i wszelkich zakamarków. Ich mycie to zazwyczaj kwestia 3-5 minut.

Trudniejsze w myciu są wyciskarki pionowe – także niezależnie od marki, ceny i innych aspektów . Po prostu ich budowa jest zbliżona. Mają sporo zakamarków, w których gromadzą się resztki miąższu podczas wyciskania. Mają kilka uszczelek (4 szt.), które należy wyjąć podczas mycia i osuszyć. Mają też więcej części. Ich mycie zajmuje około 15min.

Najtrudniejsze w myciu są wyciskarki dwuślimakowe – chociaż pomiędzy nimi, a modelami pionowymi nie ma już tak dużej różnicy. „Winowajcą” trudnego mycia jest sito, które ma mnóstwo drobnych mikrootworków. Przy każdym myciu należy zwrócić uwagę, aby mikrootworki były oczyszczone. W przeciwnym razie zgromadzone w nim włókna zaschną i zatkają otworki, co obniży wydajności wyciskarki.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć…

 Mycie wyciskarki

Ciepła (nie gorąca) woda + kropla płynu do mycia naczyń + szczoteczka (w zestawie z wyciskarką) + mycie zaraz po wyciskaniu Oto recepta na czystą, zdrową i zadbaną wyciskarkę.

Wiemy z własnego doświadczenia, że przestrzegając tej prostej recepty na częściach wyciskarki nie powstanie osad, ani pleść na uszczelkach. Dzięki temu nasz sok nie będzie zawierał drobnoustrojów, a wyciskarkach będzie wyciskała z tą samą dokładnością, nawet po 10 latach.

Niestety w praktyce zdarza się, że ktoś z domowników zapomni dokładnie umyć wyciskarkę, odłoży to zadania na później. Czasem jest to kwestia niewiedzy, czasem braku czasu. W efekcie na wyciskarce pojawia się osad. Co wtedy zrobić? Wyrzucić wyciskarkę? Nie, na szczęście jest kilka metod, które skutecznie usuwają nawet kilkuletni osad.

Opiszemy je dokładnie w drugiej części wskazówek mycia.

Opublikowany: 26. Styczeń 2016