Tanie wyciskarki – czy warto?

Odwiedzając hipermarket, czy sklep ze sprzętem AGD zapewne spotkasz kilka modeli (zazwyczaj pionowych) wyciskarek, znanych i nieznanych marek, w zaskakująco niskich cenach. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie, co dwukrotnie droższe wyciskarki „z górnej półki”. Jakie są między nimi różnice?

Kraj produkcji

Made in China

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to kraj produkcji. To, że dana marka jest Ci dobrze znana i jest np. niemiecka albo amerykańska, nie oznacza, że model wyciskarki tej marki, jest tam rzeczywiście produkowany. Olbrzymia większość „tańszych” wyciskarek (przeróżnych marek) jest produkowana w Chinach – gdzie masowo kopiuje się design modeli wysokiej klasy (tzw. high-end’owych) i wykonuje ich tańsze wersje z wykorzystaniem materiałów niższej klasy. Taka tańsza kopia ma przypominać wyglądem  droższe modele, ale musi być jak najtańsza w produkcji, co oznacza użycie tańszych materiałów, „tańszej” siły roboczej, nieprzestrzeganie standardów jakościowych itp. Słowem „coś za coś”.

Jak sprawdzić?

Oczywiście nie wszystkie wyciskarki produkowane są w Chinach. Wyciskarki dobrej klasy, z tzw. „high-end’u” produkowane są w Korei Południowej. Tam też wyciskarki wolnoobrotowe zostały wynalezione i doskonalone od kilkudziesięciu lat. Korea Południowa słynie z bardzo wysokich standardów jakości, co w konsekwencji oznacza, że produkty tam produkowane są niestety znacznie droższe, niż ich chińskie „odpowiedniki”.

Pamiętaj więc, aby zawsze przed zakupem sprawdzić gdzie wyciskarka naprawdę została wyprodukowana. Informacja o kraju produkcji znajduje się na tabliczce znamionowej (zwykle od spodu urządzenia). Jeżeli jest tam napisane: „Made in China” albo „Made in PRC” (People’s Republic of China), oznacza to, że wyciskarka została wyprodukowana w Chinach.

tabliczka znamionowa

Jakość użytych materiałów

Większość wyciskarek wykonana jest głównie z plastików, których rodzajów jest w przemyśle niezliczona ilość. Do produkcji wyciskarek wysokiej klasy wykorzystuje się plastiki najlepsze pod względem wytrzymałości, trwałości  – są to m.in. Tritan, GE Ultem. Plastiki te spełniają określone wymogi bezpieczeństwa, posiadają certyfikaty dopuszczenia do kontaktu z żywnością oraz, co warto podkreślić, nie zawierają Bisfenolu A.

sito chińskiej wyciskarki

Ponieważ produkcja tańszych wyciskarek musi kosztować znacznie mniej, używane są w niej znacznie tańsze plastiki – słabsze, cieńsze i niewiadomego pochodzenia. Plastiki te często nie posiadają żadnych atestów dopuszczających je do kontaktu z żywnością, a w ich składzie może występować Bisfenol A. Produkcja w Chinach zwalnia je z obowiązków spełnienia restrykcyjnych norm, które obowiązują w fabrykach wyciskarek w Korei.

Niestety zapytanie sprzedawcy o rodzaj plastików, z których wykonana jest wyciskarka albo o posiadane atesty często nie wystarczy. Część sprzedawców tego po prostu tego nie wie, a ci mniej uczciwi mogą nas okłamać. Jako konsumentowi ciężko jest nam zweryfikować uzyskaną informację, co daje sprzedawcy spore pole do nadużyć. Trzeba mieć tego świadomość. Dlatego warto poszukać wiarygodnego sprzedawcy i decydować się raczej na bardziej renomowane marki.

korpus chińskiej wyciskarki

Jak rozpoznać słabsze plastiki, gorszej jakości?

Poszczególne części wykonane z plastików gorszej jakości mogą być lżejsze, niż ich odpowiedniki wykonane z lepszych materiałów. Różnica wyczuwalna jest również w dotyku – ścianki elementów mogą być cieńsze, bardziej elastyczne. Warto porównać poszczególne części np. pokrywę, korpus roboczy lub sito wyciskarki droższej i tańszej.

Często się zdarza, że tym co wyróżnia gorsze wyciskarki jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach części zaraz po rozpakowaniu, utrzymujący się  niekiedy przez kilka tygodni po zakupie.

Różnice mogą być również zauważalne w dopasowaniu części – zdarza się, że w wyciskarkach słabszej jakości poszczególne elementy mogą być dopasowane luźniej, mało dokładnie.

Silnik

Silnik wyciskarki

Wyciskarki, z racji swoich wolnych obrotów, nie wymagają silników o dużej mocy. W modelach dobrej jakości najczęściej występują silniki o mocy 150-200W, co w zupełności wystarcza. Ważna jest również ich wytrzymałość i niezawodność. Według naszych doświadczeń silniki wyciskarek wysokiej klasy praktycznie się nie psują. Jest to jeden z najbardziej niezawodnych elementów tych urządzeń. Dlatego też bardzo często silnik objęty jest wieloletnia gwarancją – zwykle minimum 5-letnią.

W wyciskarkach niskiej klasy montowane są silniki słabszej jakości. Pracuje on zauważalnie głośniej i stosunkowo mało stabilnie. Zdarza się, że po kilku minutach pracy silnik zaczyna emitować nieprzyjemny zapach palonego plastiku. Żywotność takiego silnika jest na ogół znacznie krótsza. Między innymi dlatego wyciskarki niższej klasy objęte są maksymalnie 24 miesięczną gwarancją.

Serwis i części zamienne

Zdarza się niestety tak, że niektórzy sprzedawcy, jednorazowo  importują pewną ilość wyciskarek z Chin, sprzedają je za pośrednictwem Allegro lub na swoich stronach, a następnie, po wysprzedaniu zapasów, kończą działalność lub zmieniają branżę. W takich przypadkach bardzo często nie zapewniają oni serwisu i części zamiennych albo wymagają od klienta odesłania wyciskarki do producenta (w Chinach).  Klienci, którzy zakupili te wyciskarki nie mają praktycznie żadnej realnej szansy nabycia części zamiennych, nie mówiąc już o naprawie gwarancyjnej. Warto pamiętać o tej kwestii przed zakupem i wybierać sklepy, które:

  • specjalizują się w sprzedaży wyciskarek
  • istnieją od kilku lat (i od kilku lat prowadzą sprzedaż wyciskarek)
  • mają własny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
  • oferują możliwość zakupu części zamiennych

Tanie wyciskarki

Pytaj – służymy pomocą

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci  podjąć  trafną decyzję przy zakupie wyciskarki. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości – służymy pomocą. Zadzwoń 42 252 96 60 lub napisz: pl@eujuicers.com.

Opublikowany: 10. Styczeń 2017