Z jakich warzyw warto wyciskać sok? Poznaj ich właściwości zdrowotne

Wyciskarki soków z powodzeniem wycisną sok z większości gatunków warzyw, zarówno twardych, korzeniowych, jak i liściowych. Dowiedz się jakie mają wartości odżywcze i jak je wyciskać...

Sok z brokułów

Sok z brokułów

Podobnie, jak inne warzywa z rodziny krzyżowych, brokuły zawierają składniki, które mają silne własności antyrakowe. Badania indolu-3-carbinolu wykazały, że składnik ten pomaga dezaktywować silny estrogen metabolitu (4-hydroxyestron), który stymuluje wzrost guza nowotworu szczególnie we wrażliwych na estrogen komórkach piersi. Jednocześnie zwiększa on poziom 2-hydroxyestronu, formy estrogenu, która może działać antynowotworowo. Indol-3-carbinol wykazuje działanie hamujące nie tylko na wzrost komórek raka piersi, ale również na metastazę komórek rakowych (powodującą przerzuty komórek nowotworowych na inne organy ). Brokuły zawierają również inny ważny dla zdrowia fitoskładnik - sulforafan. Jest to substancja należąca do grupy Izotiocyjanian, które silnie stymulują naturalne enzymy detoksykacyjne organizmu. Pomagają w zapobieganiu raka oraz odtruwaniu organizmu. Brokuły są bogate w witaminę A, C, kwas foliowy oraz szeroką gamę składników mineralnych.

Wiele osób nie wie, że przy pomocy praktycznie każdej dobrej jakości wyciskarki soków można świetnie wyciskać sok z brokułów. Warto spróbować go na przykład w połączeniu z sokiem z jabłek.

Sok z buraków

Sok z buraków

Zawierają Betainę, która wspomaga pracę wątroby. Kwasy nukleinowe zawarte w burakach odżywiają komórki i wspomagają ich oddychanie. Buraki wspomagają utrzymanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego, produkcję krwi, zaopatrują ją w niezbędne minerały i naturalne cukry. Organizm absorbuje żelazo z buraków dużo łatwiej, niż z każdego innego pożywienia. Buraki przyczyniają się do utrzymania zdrowia komórek organizmu, dostarczają im dużą gamę składników odżywczych w łatwo przyswajalnej postaci. Stymulują trawienie, oczyszczają nerki. Stanowią znakomite źródło potasu, niacyny, kwasu foliowego, cynku, manganu, magnezu, chloru, fosforu, wapna, siarki, jodu, żelaza, miedzi a także niewielkie ilości rzadko występujących metali jak rubid, czy cezu. Zawierają również węglowodany, odrobinę białka i tłuszczu, a także witaminy A, B1, B2, C, B6, B12 oraz niacynę.

Buraki to jedno z najpopularniejszych warzyw do wyciskania soku. Dobrze wyciśnie je każda wyciskarka, ale najlepiej poradzą sobie wyciskarki jednoślimakowe. Buraków nie trzeba obierać przed wyciskaniem, ale należy je starannie umyć.

Buraki cukrowe

Te kolorowe warzywa korzeniowe zawierają składniki odżywcze, które chronią przed chorobami serca, zaburzeniami rozwoju płodu i niektórymi nowotworami, szczególnie rakiem jelita grubego.

Buraki czerwone

Zawierają potężny antyoksydant betacyjaninę, który daje burakowi głęboko czerwoną barwę. Warzywo to oczyszcza krew i ma właściwości antyrakotwórcze. Badania wykazały, że wspomaga ono naturalne siły obronne w wątrobie, stymulując regenerację komórek. Zawiera również krzemionkę, ważny składnik dla zdrowej skóry, paznokci, ścięgien i wiązadeł oraz kości.

Sok z jarmużu

Sok z jarmużu

Jarmuż, podobnie jak inne warzywa z rodziny kapuścianych jest znakomitym źródłem witaminy C, zawiera również dużą ilość fitoskładników takich jak sulforafan i indole, które mogą zapobiegać nowotworom. Jarmuż posiada wysoką zawartość składników mineralnych, dostarczając organizmowi mangan, żelazo, wapń oraz potas. Aromatyczne liście jarmużu zawierają witaminę E, która zaliczana jest do przeciwutleniaczy.

Sok z jarmużu najdokładniej wycisną wyciskarki dwuślimakowe jak Angel, ale dobrze poradzą sobie też jednoślimakowe wyciskarki poziome np. Sana EUJ-707. Sok z samego jarmużu jest bardzo gorzki, dlatego zalecamy wyciskanie go razem z innymi warzywami np. marchwią, albo owocami, aby dodać mu słodyczy.

Sok z kapusty

Sok z kapusty

Kapusta zawiera naturalne fitoskładniki, takie jak np. Sulforafan, który uznawany jest za silnego antyutleniacza o właściwościach ochronnych.

Kapusta jest także znakomitym warzywem do wyciskania soku. Bezproblemowo wyciśnie ją większość, dobrej jakości wyciskarek soków. Wyciskać możemy pojedyncze liście - wówczas wygodnie jest zwinąć je w rulon. Możemy też kroić kapustę na kawałki i pojedyncze wkładać do wyciskarki. Sok z kapusty ma dość specyficzny smak, jeżeli nam nie smakuje, wówczas możemy go wymieszać z sokiem z marchwi, buraków.

Sok z natki pietruszki

Sok z natki pietruszki

Natka pietruszki stanowi znakomite ziołowe źródło pierwiastków śladowych , zwłaszcza minerałów elektrolitycznych takich jak sód, potas, wapń oraz magnez. Zawiera duże ilości witaminy A, C oraz chlorofilin – naturalnych substancji odtruwających organizm. Natka pietruszki stosowana jest w leczeniu infekcji dróg moczowych, zatrzymania miesiączkowania, bolesnych menstruacji, niestrawności, wzdęć, zapalenia oskrzeli, alergii, artretyzmu, astmy, dysurii (trudności w oddawaniu moczu) oraz zapalenia nerek. Zapobiega powstawaniu nowotworów, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, takich jak monoterpeny, ftalidy, poliacetyleny. Wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji rakotwórczych i neutralizowanie kancerogenów zawartych w dymie papierosowym. Posiada silne właściwości moczopędne. Hamuje proces odkładania się płytek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych, dzięki czemu chroni przed zakrzepicą.

Dowolna wyciskarka, niezależnie od modelu powinna skutecznie wycisnąć natkę pietruszki. Warto jednak pamiętać, że sok z samej natki pietruszki jest wyjątkowo gorzki i intensywny, więc zalecamy mieszanie go z sokiem z innych warzyw lub owoców.

Sok z marchwi

Sok z marchwi

Marchew stanowi znakomite źródło alfa i beta karotenów – deoksydantów, które hamują powstawanie wolnych rodników. Marchew zawiera kwas foliowy, witaminę C, potas, wapń, żelazo oraz magnez. Dzięki zawartości glutationu, wspomaga proces przetwarzania witaminy E w organizmie, a także zwiększa produkcję białych krwinek. Marchew poprawia zdrowie skóry, oczu oraz układu nerwowego. -Wspomaga krwiobieg oraz układ odpornościowy. -Sok marchwiowy jest niezwykle bogatym źródłem beta-karotenów, które są przekształcane w organizmie w prowitaminę A (naturalną witaminę A). Jest ona niezbędna dla prawidłowego rozwoju i zdrowia wielu tkanek między innymi skóry i oczu. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie widzenia (w procesie przekształcania bodźca świetlnego w impuls nerwowy), syntezie barwnika skóry. Jest również przeciwutleniaczem w komórkach organizmu. Zapotrzebowanie komórek wewnątrz oka w witaminę A może zwiększyć się 50 razy podczas pracy przy komputerze, oglądania telewizji, prowadzeniu samochodu w nocy a także czytaniu czy pisaniu przy sztucznym oświetleniu – wszystkie te czynności stanowią dla oczu duże wyzwanie. Beta karoten jest ważnym fitoskładnikiem. Jego badania dowodzą, że odgrywa on ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka wielu chorób, zwalczaniu infekcji, wspomaganiu wzrostu i zdrowia kości. Marchew uważana za jeden z najlepszych pokarmów zasadowych jaki dała nam natura, wspomagającej utrzymanie prawidłowej flory jelit. Sok marchwiowy jest znakomitym źródłem kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, a także witamin B, C, E oraz K. Ponadto wspomaga proces trawienia i oczyszcza wątrobę, zawiera glutation, który wspomaga odbudowę zapasów witaminy E w organizmie, oraz stymuluje produkcje leukocytów.

Do wyciskania soku z marchwi najlepiej sprawdzają się wyciskarki poziome jak Sana EUJ-707, czy Omega 8006, natomist wyciskarki pionowe niekiedy mogą się zatrzymywać przy jej wyciskaniu (jeżeli jest zbyt twarda). W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest krojenie jej w poprzek (w tzw. talarki) albo wzdłuż (w tzw. słupki). Marchwi nie musimy obierać do wyciskania, ale trzeba ją koniecznie dokładnie umyć.

Sok z ogórków

Sok z ogórków

Ogórki są silnie moczopędne. Pomagają w usuwaniu kwasu moczowego z organizmu, są cennym lekiem na artretyzm, skazę moczanową a także reumatyzm. Ogórki pomagają również w schorzeniach skóry, włosów, dzięki wysokiej zawartości krzemu i siarki, a także silnym właściwościom moczopędnym. Są przydatne w regulowaniu ciśnienia krwi.

Dowolna wyciskarka wyciśnie sok z ogórków - są one miękkie i soczyste, a dzięki temu łatwe do wyciskania. Nie należy ich obierać ze skórki, ponieważ zawiera ona wiele cenych składników odżywczych. Sok ogórkowy jest klarowny, a smak łagodny - warto poprawić go nieco aromatyczniejszym warzywem lub owocem.

Sok z pomidorów

Sok z pomidorów

Są bogate w likopeny, które neutralizują wolne rodniki zanim te spowodują uszkodzenia. Chronią zatem przed wszystkim: od zmarszczek po atak serca. Badania wykazały, że likopeny mogą mieć dwukrotnie silniejsze działanie antyrakowe niż beta–karoten. Zawierają także pewną ilość żelaza, dobrze przyswajalnego przez organizm w obecności witaminy C, które zapobiega anemii i zmęczeniu.

Wyciskanie pomidorów paradoksalnie nie należy do najłatwiejszych zadań dla wyciskarki. Konsystencja ich miąższu jest bardzo często musowata, chociaż zdarzają się gatunki pomidorów, z których można wycisnąć klarowniejszy sok. Do wyciskania pomidorów bardziej polecamy wyciskarki pionowe na przykład Sana EUJ-808 i Omega VRT352F oraz koniecznie sito o większych otworach. Nie trzeba obierać pomidorów do wyciskania, wystarczy je umyć - wyciskarki i tak usuną ich skórki razem z miaższem.

Sok z selera

Sok z selera

Seler jest bogatym źródłem witaminy A i C, wapnia, kwasu foliowego oraz potasu.  Dostarcza błonnika i węglowodanów oraz wiele innych aktywnych składników wspomagających zdrowie, w tym falides, który obniża poziom cholesterolu, i kumaryny, które mogą być pomocne w zapobieganiu nowotworom. Seler jest również znany ze swoich właściwości uspokajających, uważa się, że koi nerwy i relaksuje.

Seler jest częstym składnikiem wyciskanych soków. Dobrze poradzi sobie z nim każda, wysokiej jakości wyciskarka. Przy czym możemy wycisnąć zarówno seler naciowy, jak i jego korzeń - obie części dokonale nadają się do wyciskania soku i są bardzo zdrowe. Korzeń selera warto obrać przed wyciskaniem, bo jego powierzechnia jest nierówna i nie sposób usunąć zgromadzonych na niej drobinek ziemi. Sok z selera jest bardzo intensywny w smaku, więc dobrze jest wyciskać go na przykład razem z marchwią.

Sok ze szparagów

Sok ze szparagów

Badania dowodzą, że szparagi zawierają wiele substancji niezbędnych dla ogólnego dobrostanu naszego organizmu. Szparagi są bogate w kwas foliowy, witaminę z grupy B, która bierze udział w procesie podziału i wzrostu komórek, regeneracji tkanek i mnożeniu składników komórkowych krwi w szpiku kostnym. Stosunkowo niedawno odkryto, że kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu dwóm najczęstszym neurologicznym wadom okołoporodowym: rozszczepieniu kręgosłupa oraz bezmózgowia. Dowiedziono również, że kwas foliowy jest składnikiem odżywczym zapobiegającym rakowi szyjki macicy. Według National Cancer Institute, szparagi posiada najwyższą zawartość Glutationu – jednego z najsilniej działających deoksydantów i substancji antyrakotwórczych. A co więcej szparagi są bogate w rutozyd, który przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Szparagi są również znakomitym źródłem potasu, błonnika, witaminy B6, A, C, tiaminy oraz kwasu foliowego.

Szparagi można wycisnąć w większości wyciskarek - oczywiście o ile są świeże i jędrne. Nie należy ich zbyt długo przechowywać, ponieważ szybko tracą świeżość. Wyciśniety sok dobrze jest wymieszać na przykład z sokiem z marchwi i wypić zaraz po wyciśnięciu.

Sok ze szpinaku

Sok ze szpinaku

Szpinak zawiera duże ilości żelaza, chlorofilu, potasu, magnezu, wapnia, kwasu foliowego, witamin C, E, beta-karotenu oraz przeciwutleniacza glutationu. Uważany za wroga nowotworów. Jest bogaty w błonnik, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. Szpinak dostarcza również oktakosanol, składnik odżywczy zwiększający energię i wytrzymałość organizmu.

Przy wyciskaniu liści szpinaku zalecamy zwijanie ich w rulon, wtedy łatwiej je wkładać do wyciskarki. Sok ze szpinaku nabierze lepszego smaku, jeżeli dodamy do niego soku z marchwi lub jabłek.

Sok z imbiru

Sok z imbirem

Korzeń Imbiru łagodzi nudności i problemy żołądkowe. Wspomaga układ krążenia i trawienia. Pomaga zredukować objawy przeziębienia, grypy i alergii. Jest naturalnym środkiem wykrztuśnym i bakteriobójczym. Zawiera przeciwutleniacze, naturalne antybiotyki oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Imbiru nie wyciska się w dużej ilości, używa się go jako dodatek urozmaicający smak wyciskanych soków. Spróbuj dodać plasterek imbiru do wyciskarki, w trakcie wyciskania soku z jabłek. Dzięki niemu sok zyska pyszny smak.

Sok z czosnku

Sok z czosnku

Czosnek zawiera wapń, miedź, olejki eteryczne, żelazo, magnez, mangan, potas, siarkę, cynk, a także witaminy A, B1, B2, C a także aminokwas Alicynę. Wspomaga zdolności organizmu do regulacji poziomu cholesterolu, zmniejsza ciśnienia krwi, obniża ryzyko zakrzepicy, poprawia krążenie i pomaga utrzymać serce w dobrej kondycji. Pobudza funkcjonowanie układu odpornościowego, działa bakteriobójczo i oczyszczająco na organizm. Ponadto czosnek wzmacnia zdolność organizmu do zwalczania i obrony przed infekcjami, przeziębieniami, kaszlem, astmą, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz pasożytami. Wstępne badania wykazały, że czosnek zawiera silni przeciwutleniacz, który może pomagać w ochronie przed nowotworami.

Czosnek to kolejne warzywo, a właściwie zioło, którego nie wyciska się "samego", ze względu na bardzo intensywny smak i równie silne działanie. Można natomiast dodać ząbek czosnku do wyciskanego soku np. z pomidorów.

Sok z trawy jęczmiennej

Sok z trawy jęczmiennej

Wśród zdrowotnych właściwości pędów jęczmieniu wyróżnić można zwiększenie energii, poprawienie trawienia oraz odporności organizmu, działanie przeciwzapalne, deoksydacyjne, oraz neutralizowanie pestycydów i innych toksyn. Pędy jęczmienia zawierają więcej błonnika niż otręby, są również bogate w beta karoten, chlorofil, żelazo, enzymy, witaminę C (kilka razy więcej niż pomarańcze!), witaminę B12 (niezbędną do prawidłowego funkcjonowania mózgu), a także 19 niezbędnych aminokwasów. Wspomagają proces syntezy DNA, zwiększają wytrzymałość i trzeźwość umysłu.

Trawę jęczmienną najlepiej wyhodować samemu, jest to bardzo proste. Możemy ją zacząć wyciskać, gdy osiągnie ok. 12cm wysokości. Pamiętajmy, aby wkładać do wyciskarki po kilka źdźbeł trawy na raz, powoli, ponieważ wyciskanie traw jest dla każdej wyciskarki trudnym zadaniem. Najlepiej sprawdzi się w nim wyciskarka Sana EUJ-707. Wyciśnięty sok jest bardzo intensywny w smaku i działaniu - nasz organizm musi się do niego przyzwyczaić. Z początku lepiej pić małe ilości i stopniowo je zwiększać. Jeżeli ktoś nie toleruje smaku tego soku, można go mieszać na przykład z sokiem z marchwi.

Sok z trawy pszenicznej

Sok z trawy pszenicznej

Trawa pszeniczna jest superpożywnym koncentratem, który zawiera 25% białka, więcej niż posiadają je mięso i ryby. Jest również bogata w chlorofil, który nazywany jest „krwią roślin”, ponieważ posiada podobną strukturę co hemoglobina, która wspomaga oczyszczanie i odtruwanie organizmu (zwłaszcza wątroby, płuc i okrężnicy). Ponadto przeciwdziała namnażaniu się w organizmie szkodliwych bakterii. Sok z niej może być stosowany leczniczo zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Trawa pszeniczna pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem promieni rentgena przy radioterapii oraz zanieczyszczeniami powietrza. Jest ona bogata w tlen, podobnie jak wszystkie rośliny, które zawierają chlorofil, a jak wiadomo mózg i wszystkie tkanki ludzkiego ciała funkcjonują optymalnie w warunkach wysokiego poziomu tlenu.

Wszystkie wyciskarki soków dość dobrze radzą sobie z wyciskaniem soku z trawy pszenicznej, natomiast sokowirówki niestety nie podołają temu zadaniu. Podobnie jak w przypadku trawy jęczmiennej, również pszeniczną można łatwo wyhodować w domu. Także w jej przypadku zalecane jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu i dawkowanie soku.

Czytaj inne artykuły link

Opublikowany: 10. Listopad 2015