Wyciskarki
Dlaczego wyciskarki są takie drogie? Można by pomyśleć: „Przecież to tylko wyciskarka”. Dlaczego więc miałbyś zapłacić więcej, jeżeli możesz znaleźć tanią sokowirówkę na wyprzedaży w najbliższym markecie?
Niestety rzeczywistość pokazuje, że w ciągu paru tygodni od zakupu większość tych tanich sprzętów ląduje z powrotem w pudełku wepchnięta w kąt szafki. A szkoda. Tej sytuacji można byłoby uniknąć kupując od razu lepsze urządzenie. Takie, które jest proste w obsłudze i czyszczeniu, więc zachęca do użytkowania, daje więcej niż tylko dobre soki i przede wszystkim będzie służyć bezproblemowo wiele lat.
Wysokiej jakości wyciskarka do soków nadaje się nie tylko do codziennego użytku, ale przede wszystkim zapewni długoletnią radość wyciskania soków, w przeciwieństwie do tanich urządzeń, które mają zwyczaj psuć się tuż po upływie ich krótkiego okresu gwarancji.
Poniżej zwracamy Państwa uwagę na zagadnienia istotne przy wyborze pomiędzy modelem tanim a wysokiej jakości. Więcej informacji na temat ich różnic, zalet i wad znaleźć możesz w naszym dziale Jak wybrać wyciskarkę soku?.
1. Kiedy Twoja wyciskarka powinna kosztować więcej?
Jeśli planujesz użytkowanie okazjonalne, raz na jakiś czas, tańszy model może być wystarczający. Jeśli jednak zamierzasz codziennie wyciskać soki, ważne jest, aby urządzenie z którego korzystasz, było proste w obsłudze i zbudowane z wysokiej jakości materiałów. Lepsza klasa urządzenia oznacza oczywiście wyższą cenę, ale inwestycja spłaci się w postaci lepszej jakości i większej ilości otrzymywanego soku oraz czasu i stresu zaoszczędzonego podczas mycia urządzenia. Modele lepszej jakości wyciskają więcej soku z owoców i warzyw co oznacza, że będziesz potrzebował mniej jabłek czy marchwi, by wycisnąć tyle samo soku, co przy pomocy tańszego modelu.
2. Jakie owoce i warzywa wyciśnie tania, a jakie droższa wyciskarka do soków?
Każda wyciskarka do soków a nawet sokowirówka poradzi sobie z pomarańczą, marchwią czy burakiem. Ale jeśli chcesz spróbować soku z innego rodzaju owoców czy warzyw np. „zieleniny”, granata, kiwi czy ananasa potrzebujesz wyciskarki do soków o niskich obrotach, działającej na zasadzie miażdżenia. Kosztują one więcej, ale są znacznie bardziej wszechstronne - możesz przy ich pomocy wycisnąć sok z niemalże każdego surowca. Pytanie jest tylko jedno: „Jaki sok chciałbyś dziś wypić?”.
3. Które wyciskarki potrafią więcej?
Chcesz urządzenie, które robi tylko sok? Czy chcesz aby Twoja wyciskarka do soków, potrafiła również zrobić mleczko migdałowe, sorbet, masło orzechowe czy potrawy dla niemowląt? A może wolisza, by umożliwiała robienie koktajli mleczno-owocowych? Wysokiej jakości modele typu poziomego są bardziej wszechstronne i posiadają więcej, przydatnych funkcji. Dobrym przykładem jest chociażby Sana EUJ-707.
4. Co z łatwością mycia i użytkowania?
Jeśli planujesz wyciskać i pić soki codziennie, mycie powinno być ważnym czynnikiem przy wyborze urządzenia. Szorowanie dużego sita tradycyjnej sokowirówki, może przysporzyć sporo pracy. Co więcej jej wysokie obroty, mogą powodować rozchlapywanie soku i resztek miąższu po całym blacie. Czas, jaki zajmuje mycie sokowirówek jest najważniejszym powodem, skłaniającym użytkowników do zaprzestania wyciskania soku. Jeśli więc będziesz pić soki tylko sporadycznie, sokowirówka może wystarczyć, jeżeli jednak zamierzasz pić soki często, wyciskarka będzie dla ciebie lepszą opcją. Są one łatwiejsze w myciu, w szczególności te poziome. Pionowe modele wymagają nieco więcej czasu, aczkolwiek nowsze wersje mają funkcję przepłukiwania wstępnego „na biegu” co znacząco ułatwia ich mycie.
5. Co jest dla Ciebie ważniejsze: szybkość wyciskania czy wysoka jakość soku?
Sokowirówki mają z reguły duże otwory wsadowe, dzięki którym włożymy na raz większe kawałki surowców, a sok wyciskany jest błyskawicznie. Jednakże, ta szybkość, ma jeszcze drugą stronę medalu. Wysokie obroty powodują powstawanie dużej piany, napowietrzenie i utlenianie soku – co powoduje znaczną utratę składników odżywczych. Z drugiej strony wyciskarki do soków mają mniejsze otwory wsadowe, co oznacza, że musimy kroić surowiec na mniejsze porcje. Mają też znacznie niższe obroty, co powoduje dłuższy czas wyciskania. Korzyścią niskich obrotów jest to, że w przeciwieństwie do sokowirówek, sok nie zostaje napowietrzany, ani podgrzany w trakcie wyciskania, dzięki czemu jest bogatszy w witaminy, minerały i enzymy. Jest on również bardziej aksamitny i prawie bez piany. Jeśli rozważasz zakup poziomego modelu upewnij się, że ma optymalny otwór wsadowy. Np. Sana EUJ-707 posiada największy otwór wsadowy ze wszystkich poziomych wyciskarek.
6. Co z kwestią zawartości bisfenolu w wyciskarkach?
Większość wysokiej jakości, najnowszych modeli nie zawiera szkodliwego bisfenolu. Jednakże, należy pamiętać że bisfenol wydziela się dopiero w temperaturze 60° C. Wolnoobrotowe wyciskarki nigdy nie nagrzewają się do takiej temperatury. Zatem temat bisfenolu w wyciskarkach nie ma większego znaczenia, a slogan „BPA-free” pełni raczej funkcję chwytu marketingowego.
7. Czy wygląd ma znaczenie?
Wybór sprzętu kuchennego w oparciu o jego wygląd jest sprawą gustu. Który model ci się podoba i jak będzie wyglądać w twojej kuchni? Planujesz eksponować go na blacie kuchennym, czy chować po użyciu do szafki - wówczas być może lepiej sprawdzi się model z uchwytem np. Sana EUJ-606 czy Omega 8006.
8. Jak głośna jest wyciskarka?
Sokowirówki są bardzo głośne. Mają podobny dźwięk i jego natężenie, co mikser czy blender. Wyciskarki do soków są o wiele cichsze, jako że ich silnik pracuje na niskich obrotach. Należy więc zwrócić uwagę na kilka czynników. Na przykład czy masz niemowlę czy małe dziecko, które łatwo obudzić? Masz mieszkanie, w którym kuchnia przylega do mieszkania sąsiadów? Zamierzasz wyciskać sok wcześnie rano, kiedy reszta domowników jeszcze śpi?
9. Co z dostępnością części zamiennych i serwisem?
Nawet najlepsze urządzenia potrafią się zepsuć chociażby z powodu niewłaściwej obsługi czy upadku. Jeśli postrzegasz wyciskarkę jako długoterminową inwestycję, sprawdź dostępność jej części zmiennych i serwisu. Sklep specjalizujący się w ich sprzedaży zaoferuje lepszy serwis, niż sklep wielobranżowy market. Zasięgnij informacji u sprzedawcy, przed dokonaniem zakupu.
10. Jak długi jest okres gwarancja?
Większość urządzeń elektrycznych z marketów ma standardowo dwuletnią gwarancję. Produkt wysokiej jakości to wieloletnia inwestycja, powinien więc charakteryzować się dłuższą gwarancją. Co więcej, długi okres gwarancji (np. dziesięcioletni), jest dowodem na to, że producent wierzy w wytrzymałość swojego produktu. Dobrej klasy wyciskarki posiadają zwykle kilkuletnią gwarancję 5-10 lat, a w niektórych przypadkach nawet 15 lat np. Omega 8006.
Dla podsumowania.
Jeśli nie zamierzasz często robić soku i nie przeszkadza Ci głośna praca, problemy z myciem, niska jakość soku, sokowirówka z lokalnego marketu będzie dla Ciebie w zupełności wystarczająca. Jeśli planujesz pić soki codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu i oczekujesz najwyższej jakości soku, a zarazem urządzenia łatwego w obsłudze i wygodnego, wyciskarka do soków będzie bez wątpliwości najlepszym wyborem. Tym bardziej, jeśli zależy Ci na wszechstronnym sprzęcie, potrafiącym zrobić masło orzechowe, koktajle mleczne, tofu, czy dania dla dzieci.
Jak wybrać właściwy model?
Jeśli nie jesteś pewien, którą wyciskarkę wybrać , zapoznaj się z naszymi poradami.
Chcesz dowiedzieć się o różnych modelach nie masz dostępu do internetu? Zamów nasz darmowy katalog ofertowy.
Jeśli chcesz skorzystać z naszych konsultacji, zadać pytanie? Napisz do nas na adres email: pl@eujuicers.com lub zadzwoń po nr 42 279 40 24 lub 502 364 923. Jeśli jesteś z Łodzi, będziesz przejazdem lub mieszkasz w pobliżu, zapraszamy Cię do naszego sklepu stacjonarnego ul. Wersalska 47/75 w Łodzi.
Wiemy, że wybór odpowiedniego sprzętu jest sporą inwestycją i może być trudną decyzją, dlatego służymy naszą wiedzą i poradami.
Życzymy dobrego wyboru, a przede wszystkim smacznych soków.
Wróć