5 porad, które pomogą Ci pić soki regularnie

Kupiłeś wyciskarkę do soków. Jeszcze tego samego dnia przygotowywałeś sobie świeży, pyszny sok. Wyciskałeś sok codziennie przez pewien czas. Zdarzały Ci się jednodniowe przerwy. Z czasem pojawiały się one coraz częściej i częściej. Być może w pewnym momencie zreflektowałeś się, że ostatnimi czasy już rzadko kiedy sięgasz po świeżo wyciśnięty sok. A przecież szło tak dobrze… co się stało?

Soki z wyciskarki

Częstą odpowiedzią, którą dajemy sobie na to pytanie, jest: „Nie mam czasu!”. W końcu przecież, kiedy zmęczony wracasz do domu po pracy, masz ochotę na relaks: obejrzenie ciekawego programu w telewizji, czy przeczytanie dobrej książki. Udanie się o wieczornej porze do kuchni i wyciskanie soku wydaje Ci się mało atrakcyjną perspektywą – podobnie jak wstawanie wczesnym rankiem każdego dnia, specjalnie po to, aby przygotować sobie codzienną porcję świeżego soku.

Jeżeli ten scenariusz brzmi dla Ciebie znajomo, poniżej przedstawiamy kilka porad, aby pomóc Ci wrócić na właściwe tory.

1. Przypomnij sobie dlaczego picie soków jest dla Ciebie ważne.

Wyrabianie w sobie nowych nawyków jest trudne. Zwłaszcza tych, które podyktowane są naszą troską o własne zdrowie. Spróbuj zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, dlaczego chcesz, aby regularne picie soków na stałe gościło w Twoim harmonogramie. Przypomnij sobie, jakie powody kierowały Twoją decyzją o zakupie wyciskarki i dlaczego był to wydatek, który uznałeś, że warto było ponieść. Prześledź także korzyści zdrowotne, które czerpiesz z regularnego dostarczania sobie witamin i minerałów w ich naturalnej postaci.

2. Kupuj świeże surowce raz w tygodniu.

Kupowanie owoców i warzyw

Codzienne kupowanie porcji świeżych owoców i warzyw do ich późniejszego wyciśnięcia, z pewnością wydaje nam się najwłaściwszym podejściem. Tyle tylko, że bieganie do sklepu każdego dnia po kilka marchwi i jabłek, sprzyja szybkiemu wypaleniu się i zarzuceniu naszego nawyku codziennego picia soku. Trudno się dziwić! Rozwiązaniem jakie proponujemy, jest kupowanie warzyw i owoców w nieco większych ilościach, raz lub maksymalnie dwa w tygodniu. Najlepiej tak, aby zakupiona porcja starczyła nam na około tydzień regularnego wyciskania. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się sokiem z, w dalszym ciągu, świeżego surowca, jednocześnie nie wystawiając naszej siły woli na próbę.

Wcielając powyższe rozwiązanie w życie, pamiętaj, aby zawsze kupować możliwie najświeższe warzywa i owoce – unikając tych poobijanych i przejrzałych. Większość surowców powinna bez problemu, w dobrym stanie, wytrzymać u Ciebie tydzień, zanim wejdzie w fazę psucia się.

Jeżeli martwisz się, że niektóre owoce lub warzywa nie wytrzymają tak długiego okresu, po prostu wyciśnij je w wyciskarce w pierwszej kolejności. Dla przykładu, truskawki czy zieleninę lepiej jest wycisnąć możliwie niedługo po zakupie. Do czasu przerobienia tych surowców w wyciskarce, najlepiej przechowywać je w lodówce.

Dodatkowo, dobrze jest przechowywać jabłka i gruszki w innym miejscu, niż resztę naszych surowców. Warzywa i owoce przechowywane razem z tymi surowcami mają tendencję do szybszego dojrzewania.

Pamiętaj również, aby myć surowce, z których chcesz wycisnąć sok, dopiero na chwilę przed planowanym wyciskaniem!

3. Myj swoją wyciskarkę zaraz po jej użyciu.

Czasami wyjątkowo bardzo nie mamy ochoty na czyszczenie naszej wyciskarki zaraz po samym wyciskaniu. Warto jednak mieć na uwadze, że odłożenie tego zadania „na później”, wcale go nie ułatwi. Wręcz przeciwnie… drobne włókna miąższu z wyciśniętych owoców i warzyw zasychają na częściach wyciskarki, również w tych trudno dostępnych miejscach, jak mikrootwory w sicie. Późniejsze czyszczenie wyciskarki zajmuje przez to więcej czasu i wymaga od nas więcej wysiłku.

Zdecydowanie nie polecamy myśleć o czyszczeniu naszej wyciskarki, jak o nieprzyjemnej i nieuniknionej czynności. Zamiast tego zachęcamy, aby przypominać sobie o tym, jak dobroczynny jest sok przez nią przygotowywany, jak i o energii i oczyszczeniu które zyskujemy, dzięki niemu. W zamian za to, co nam daje, wyciskarka naprawdę zasługuje na dobre traktowanie :)

W przypadku mycia wyciskarek poziomych, często wystarczy jedynie opłukanie części pod bieżącą wodą. Cała operacja nie zajmuje dłużej, niż kilka minut. Jeżeli bardzo Ci się spieszy, radzimy włożyć części modułu roboczego do naczynia, zalać wodą i pozostawić zanurzone do czasu właściwego umycia.

Oto kilka wskazówek i przydatnych informacji na temat mycia wyciskarek.

4. Zamrażaj porcje soku na później.

Przechowywanie soków

Jeżeli posiadasz dość dużo miejsca w zamrażarce, podpowiadamy, abyś wyciskał sok jedynie raz czy dwa w tygodniu! Użyj szklanych lub plastikowych butelek, napełnij je świeżo wyciśniętym sokiem (pamiętaj aby zostawić około 20% naczynia niewypełnione - ciecz zwiększy swoją objętość przy zamrażaniu), i umieść w zamrażarce. Tak „zabezpieczony” sok, może być przechowywany naprawdę długo, przy zachowaniu większości jego wartości odżywczych. Sok można również trzymać w lodówce, jednak nie dłużej niż 24 godziny - najlepiej w naczyniu próżniowym.

5. Trzymaj się planu regularnego picia soków przez 30 dni, bez przerw!

Kiedy już ustalisz swój własny harmonogram przygotowywania świeżych soków, postaraj się wytrwać w swoich postanowieniach przez co najmniej 30 dni. Taki właśnie czas zajmuje nam wyrabianie w sobie nowych nawyków. Jeżeli przydarzy Ci się dzień przerwy, nie poddawaj się i nie rezygnuj całkowicie ze swoich planów! Po prostu zrób wszystko, aby przerwa nie rozciągnęła się na okres kilku dni. Pauza takiej długości poważnie szkodzi nowo wyrobionemu, zdrowemu nawykowi.

Porada: Postaraj się wytrwać w swoim planie co najmniej 90 dni. Taki właśnie czas zajmuje człowiekowi nabycie i utrwalenie nowego nawyku. Po tym okresie, nawyk osiąga wymiar rutyny i jednocześnie staje się trudny do samoistnego przerwania i zarzucenia.

Świeże soki
Opublikowany: 22. Marzec 2016