Pyszne, lecz trudne w wyciskaniu owoce
Kupiłeś wyciskarkę i zamarzył Ci się świeży sok z bananów czy kiwi. Wyciskając je, z rozczarowaniem odkrywasz, że zamiast klarownym, płynnym sokiem, będziesz musiał zadowolić się gęstym musem. Myślisz, że to wina Twojej wyciskarki? Niekoniecznie! Dziś powiemy, jak kluczową rolę co do tego jaki sok otrzymujesz wyciskając, ma rodzaj i jakość surowca, którego używamy.
Zleżałe jabłka
Jak zatem radzić sobie z zimowymi jabłkami?
- Przede wszystkim, zwracaj uwagę, aby wybierać najtwardsze sztuki owoców, jakie znajdziesz. Sam surowiec wyciskaj powoli, najlepiej na zmianę z marchwią (lub innym twardych surowcem), która pomoże udrożnić sito, z zawiesistego miąższu jabłek.
- Jedną z odmian jabłek, którą możemy Wam polecić do wyciskania rzadkiego soku, są jabłka Ligol lub amerykańska odmiana Granny Smith. Doświadczenie pokazało nam, że te odmiany zazwyczaj zachowują większą twardość i świeżość od innych, ponieważ dobrze znoszą długotrwałe przechowywanie.
Banany
Owoce jagodowe
Z naszych doświadczeń wiemy, że wyciskarka Sana EUJ-808 radzi sobie z porzeczkami stosunkowo najlepiej - zobacz film poniżej.
Zobacz film jak wyciskać sok z porzeczki i jak zrobić z niego dżem:
Pomidory
Brzoskwinie i morele
Owoce brzoskwini i moreli, tak jak wszystkie wcześniej wymienione owoce, posiadają znaczne ilości miąższu, w związku z czym stanowią pewną trudność dla wszystkich wyciskarek. Praktycznie każde nasze podejście do uzyskania klarownego soku z tych owoców, zakończy się brzoskwiniowo-morelowego puree. Zwłaszcza bardzo dojrzałe owoce dawać będą mus, podobnie jak w przypadku bananów. Ale ma to swoje zalety – z takiego musu możesz zrobić pyszny dżem (zobacz jak).
Jak zatem wyciskać sok z brzoskwiń i moreli?
- Wybieraj do wyciskania jak najtwardsze sztuki owoców (muszą jednak być dojrzałe). Owoce wyciskaj naprzemiennie z twardym rodzajem surowca – na przykład marchwią czy jabłkiem. Pamiętaj, aby wyciskać powoli, podając jedynie po 1-2 kawałki owocu do otworu wlotowego wyciskarki.