Pyszne, lecz trudne w wyciskaniu owoce

Kupiłeś wyciskarkę i zamarzył Ci się świeży sok z bananów czy kiwi. Wyciskając je, z rozczarowaniem odkrywasz, że zamiast klarownym, płynnym sokiem, będziesz musiał zadowolić się gęstym musem. Myślisz, że to wina Twojej wyciskarki? Niekoniecznie! Dziś powiemy, jak kluczową rolę co do tego jaki sok otrzymujesz wyciskając, ma rodzaj i jakość surowca, którego używamy.

Konsystencja wyciskanego soku zależy od trzech elementów: urządzenia z którego korzystamy, gatunku wyciskanego surowca i jego świeżości. Poszczególne wyciskarki (jedno- dwuślimakowe, poziome czy pionowe), chociaż różnią się między sobą licznymi parametrami, to jednak poradzą sobie bardzo podobnie z „problematycznymi” surowcami. Należy więc zapamiętać pewną zasadę: „Każda wyciskarka wyciśnie mus (mniej lub bardziej gęsty) z bananów, kiwi, owoców jagodowych, mango, brzoskwiń, moreli, pomidorów (oprócz cherry), niektórych gatunków jabłek, gruszek itp.

Zleżałe jabłka

Wyciskanie jabłek

Mączyste lub podeschnięte w środku jabłka najczęściej można napotkać na sklepowych półkach zimą, ale nie tylko. Wszystko zależy od tego jak długi czas były przechowywane w magazynach dostawców, tracąc w tym czasie część swojej naturalnej zawartości wody. Przy czym niektóre gatunki jabłek lepiej znoszą przechowywanie (wolniej tracą swoją wilgotność), a inne gorzej. Do tych szybko tracących zawartość wody należą niektóre bardzo popularne odmiany jak np. antonówka, delikates, lobo. Decydując się na wyciskanie tego typu jabłek, powinieneś przygotować się na rezultat: bliższy swoją konsystencją przecierowi, niż typowemu, rzadkiemu soku. Nie ma znaczenia, jakiego typu urządzenia do wyciskania użyjesz – sokowirówki, wyciskarki jedno- czy dwuślimakowej. W większości przypadków otrzymasz jabłkowe puree, którego spora część osadzi się na ścianach sita urządzenia.

Jak zatem radzić sobie z zimowymi jabłkami?

  • Przede wszystkim, zwracaj uwagę, aby wybierać najtwardsze sztuki owoców, jakie znajdziesz. Sam surowiec wyciskaj powoli, najlepiej na zmianę z marchwią (lub innym twardych surowcem), która pomoże udrożnić sito, z zawiesistego miąższu jabłek.
  • Jedną z odmian jabłek, którą możemy Wam polecić do wyciskania rzadkiego soku, są jabłka Ligol lub amerykańska odmiana Granny Smith. Doświadczenie pokazało nam, że te odmiany zazwyczaj zachowują większą twardość i świeżość od innych, ponieważ dobrze znoszą długotrwałe przechowywanie.

Banany

Wyciskanie bananów

Banany należą do niewielkiej grupy owoców, z której soku tak naprawdę wycisnąć się nie da. Ich wewnętrzna struktura zawiera znaczną przewagę włókna w stosunku do zasobów soku. Z tej przyczyny, do bananów najlepiej użyć wyciskarki z funkcją mielenia (homogenizacji) lub blendera. Możemy wówczas zrobić pyszny, zdrowy deser. Można także wycisnąć sok z innych surowców w wyciskarce, a następnie połączyć go z homogenizowanym bananem, aby cieszyć się smakiem pysznego smoothie.

Owoce jagodowe

Wyciskanie owoców jagodowych

Truskawki, jagody, maliny i porzeczki są miękkimi owocami i posiadają niską zawartość wody w swojej wewnętrznej strukturze. Dodatkowo porzeczki i maliny posiadają małe, twarde pesteczki, które dodatkowo utrudniają wyciskarce zadanie, zapychając sito. Wyciskanie tych owoców nie jest niemożliwie, ale trzeba to robić z dużą ostrożnością i cierpliwością. Rozwiązaniem tego problemu jest naprzemienne wyciskanie owoców jagodowych z innymi, twardszymi surowcami.

Z naszych doświadczeń wiemy, że wyciskarka Sana EUJ-808 radzi sobie z porzeczkami stosunkowo najlepiej - zobacz film poniżej.

Zobacz film jak wyciskać sok z porzeczki i jak zrobić z niego dżem:

Pomidory

Wyciskanie pomidorów

Wyciskanie soku z owoców pomidora stanowi wyzwanie, ze względu na ich delikatną i mięsistą konsystencję. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie będziemy mogli cieszyć się pysznym, pomidorowym sokiem. Kluczem do sukcesu są tutaj pomidory odmiany Cherry. Pomidory Cherry posiadają znacznie więcej soku w stosunku do miąższu w swojej strukturze, aniżeli inne odmiany pomidora. Dzięki temu, uzyskuje się większe jego ilości, a otrzymany sok ma rzadszą konsystencję. Ze zwykłym pomidorów, natomiast, możemy zrobić przecier pomidorowy lub domowy ketchup (zobacz jak).

Brzoskwinie i morele

Wyciskanie brzoskwiń

Owoce brzoskwini i moreli, tak jak wszystkie wcześniej wymienione owoce, posiadają znaczne ilości miąższu, w związku z czym stanowią pewną trudność dla wszystkich wyciskarek. Praktycznie każde nasze podejście do uzyskania klarownego soku z tych owoców, zakończy się brzoskwiniowo-morelowego puree. Zwłaszcza bardzo dojrzałe owoce dawać będą mus, podobnie jak w przypadku bananów. Ale ma to swoje zalety – z takiego musu możesz zrobić pyszny dżem (zobacz jak).

Jak zatem wyciskać sok z brzoskwiń i moreli?

  • Wybieraj do wyciskania jak najtwardsze sztuki owoców (muszą jednak być dojrzałe). Owoce wyciskaj naprzemiennie z twardym rodzajem surowca – na przykład marchwią czy jabłkiem. Pamiętaj, aby wyciskać powoli, podając jedynie po 1-2 kawałki owocu do otworu wlotowego wyciskarki.

Przejrzałe owoce tropikalne

Wyciskanie owoców tropikalnych

Jeżeli marzy Ci się klarowny, rzadki sok z przejrzałych owoców tropikalnych, takich jak ananas, mango, czy kiwi, możesz nie mieć zbyt dużo szczęścia. Przede wszystkim, musisz liczyć się ze zjawiskiem odkładania się owocowego musu wewnątrz wyciskarki. Aby cieszyć się sokiem ze wspomnianych owoców, warto wybierać twardsze i świeższe sztuki poszczególnych surowców.

Miąższ kokosowy

Wyciskanie kokosa

Niektórzy usiłują uzyskać sok z miąższu świeżego kokosa. Niestety, ta praktyka skazana jest na niepowodzenie, ponieważ miąższ ten posiada bardzo niewielką zawartość wody. Znacznie większą zawartość miąższu kokosa, aniżeli woda, stanowi olej kokosowy. Ten z kolei pozostaje niemożliwy do odciśnięcia dla wszelkiego typu wyciskarek soku. Można jednak zrobić mleczko kokosowe wyciskając namoczone (najlepiej przez całą noc) wiórki kokosowe.
Opublikowany: 4. Maj 2016