###message

Wykorzystaj resztki miąższu: przyrządź bulion warzywny

Wszyscy aktywni użytkownicy, zarówno sokowirówek jak i wyciskarek, mają do czynienia z suchym miąższem, jako jednym z produktów ubocznych wyciskania soku. Jest go zwłaszcza pod dostatkiem, jeśli często wyciskacie w domu soki, i to z takich warzyw, jak marchew, buraki czy zielenina, które to są wysoce włóknistymi surowcami.

Część z was na pewno traktuje taki miąższ jako zwykły odpad, usunięty z urządzenia przy wyciskaniu. Ale na pewno są wśród was też i tacy, którym szkoda jest takie zdrowe, świeże włókno po prostu wyrzucić. Na szczęście, jest wiele potraw, które można przygotować z wykorzystaniem takiego właśnie, suchego miąższu z surowców. Może on posłużyć za warzywny wkład, na przykład do domowych muffinek, ciast (zobacz przepis na ciasto marchewkowe), zup, sosów, mięs, płatków czy jogurtów. Z tego artykułu, dowiecie się jak przyrządzić, ze świeżo wyciśniętego miąższu, smaczny bulion warzywny.

37111-drt
37111-drt

Składniki:

  • 500 g miąższu z warzyw
  • 2,5 litra wody
  • 1/2 łyżeczki soli morskiej
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek
  • świeże lub suszone zioła do smaku
38217-1
38217-1

Przygotowanie:

Podgrzać olej w rondlu. Dodać do niego miąższ z warzyw i podsmażać przez 2 minuty na średnim ogniu. Cały czas mieszać, by uniknąć przypalenia. Następnie dodać wody, wszystkie suszone składniki i wszystko razem zagotować. Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i gotować przez następne 20-30 minut na wolnym ogniu. Jeśli preferujecie mocniejszy smak potraw, zalecamy gotować całość dłużej - nawet do 2 godzin. Powstały w ten sposób bulion można wykorzystać jako składnik do innej potrawy, lub spożyć w powstałej już formie, na przykład z dodatkiem cienkiego makaronu.

Opublikowany: 23. Luty 2018